Zastosowania czujników mikrofalowych

Zastosowania czujników mikrofalowych – popularność mikrofalowych czujników ruchu rośnie z roku na rok, co nie jest zaskoczeniem w obliczu rosnących rachunków za media i chęci ochrony swoich domów. Urządzenia te bardzo dobrze sprawdzają się na otwartych przestrzeniach oraz w pomieszczeniach z wieloma pomieszczeniami i przejściami. Mikrofalowe czujniki ruchu są łatwe w instalacji, mają optymalny zestaw funkcji i są łatwe w zarządzaniu. Użytkownicy zauważają, że są bardziej skuteczne niż podczerwień, ponieważ emitowane przez nie fale o wysokiej częstotliwości z łatwością przechodzą przez wiele materiałów.

Cechy czujników mikrofalowych

Czujniki mikrofalowe emitują fale o wysokiej częstotliwości, które są stale odbijane od obiektów znajdujących się w ich promieniu działania. Gdy wykryją zmianę w otoczeniu, dane są rejestrowane przez czujniki urządzenia i przekazywane do mikroprocesora, który uruchamia zainstalowany w nim program, np. zapala światło lub emituje sygnał dźwiękowy, gdy intruz wejdzie do budynku lub posesji.

Poziom fal elektromagnetycznych o wysokiej częstotliwości zależy od producenta czujnika mikrofalowego, jednak najczęściej spotykana jest częstotliwość 5,8 GHz. Okazuje się, że czujniki urządzenia wykrywają wszelkie wahania fal zderzających się z poruszającymi się obiektami. Ponieważ mikrofale nie mają żadnych przeszkód w swoim zasięgu, urządzenia te najlepiej sprawdzają się w dużych firmach, magazynach, gdzie ściany, ścianki działowe lub okna znajdują się w rozsądnej odległości. Dzięki temu możesz mieć pewność, że czujnik nie będzie wysyłał fałszywych sygnałów wychwytując ruch w sąsiednich pomieszczeniach.

Chociaż każdy producent ma inne standardy jakości dla takich produktów, wiele czujników mikrofalowych ma podobne właściwości techniczne. Im więcej funkcji wbudowanych w mikrofalowy czujnik śledzący, im dłuższa długość fali i im szybciej działa czujnik, tym będzie droższy, ale także bardziej niezawodny. Zazwyczaj takie modele dobrze sprawdzają się przy wdrażaniu systemów bezpieczeństwa w firmie lub biurze.

 

Czujniki mikrofalowe – zastosowania

Zastosowania czujników mikrofalowych
Zastosowania czujników mikrofalowych

Czujniki mikrofalowe są najczęściej instalowane tam, gdzie wymagana jest ochrona światła na dużych obszarach z wieloma pomieszczeniami. Tak więc w publicznej toalecie wystarczy zainstalować jedno z tych urządzeń, a gdy wykryje ruch w toalecie, włączy i wyłączy wszystkie światła w toalecie. Dodatkowo czujniki mikrofalowe mogą być instalowane w pomieszczeniach, ale skonfigurowane do działania z dala od budynków. Przydatny przy ochronie np. dużych obszarów przemysłowych. Czujniki potrafią rozróżnić wygląd zwierząt i ludzi w pomieszczeniach, unikając w ten sposób fałszywych trafień. Podłączając kamery bezpieczeństwa do takich urządzeń, możesz znacznie obniżyć koszty energii.

Czujniki mikrofalowe przydają się, gdy trzeba wyregulować światło lub włączyć alarm antywłamaniowy. Są również ważne przy wyposażaniu inteligentnego domu. Na czujniki mikrofalowe nie mają wpływu zmiany temperatury, wilgotności, wiatru, hałasu ani innych czynników zewnętrznych. Zakres działania jest bardzo szeroki, podobnie jak pozycje montażowe. Czujniki można montować w ścianach, lampach, konstrukcjach podwieszanych, dzięki czemu są niewidoczne. Czujniki znajdują zastosowanie w systemach bezpieczeństwa w muzeach, bankach i różnych miejscach użyteczności publicznej.

Jak działają czujniki mikrofalowe?

Zasada działania czujników mikrofalowych opiera się na radarowej metodzie wysyłania i odbierania sygnałów. Urządzenie w sposób ciągły generuje fale elektromagnetyczne (częstotliwość może się różnić w zależności od parametrów technicznych modelu i marki urządzenia). Po przejściu przez obszar kontrolny znajdujące się w nim obiekty będą generować odbicia. Odebrane fale są rejestrowane przez czujniki i analizowane pod kątem zmian sygnału. W przypadku wykrycia różnicy częstotliwości mikroprocesor uruchamia funkcje wbudowane w program: uruchamia sygnały świetlne lub dźwiękowe, łączy system (światła, alarmy). Podczas pracy monitorowana przestrzeń jest stale skanowana.

Czujniki mikrofalowe – zalety

Czujniki mikrofalowe https://www.haj.org.pl/gdzie-stosuje-sie-bariery-mikrofalowe/ są szczególnie poszukiwane w systemach sterowania oświetleniem i bezpieczeństwa. Są preferowane ze względu na następujące pozytywne właściwości:

  • Zdolność reagowania na przedmioty przewodzące przy minimalnym kontakcie z przedmiotami przewodzącymi oraz przez ściany, szkło i bariery.
  • Urządzenie pracuje według wbudowanego programu, niezależnie od zmian środowiska zewnętrznego – spadków lub wzrostów temperatury, wilgotności, silnych wiatrów, opadów atmosferycznych, bezpośredniego nasłonecznienia.
  • Czujki mikrofalowe nie będą odbierać zakłóceń od pól elektromagnetycznych, zasłon, luster, okien, ścian, drzwi, źródeł światła, sprzętu AGD.
  • Czujniki są w stanie wykryć ruch obiektu, nawet jeśli jego prędkość jest tylko nieznacznie różna od zera. Zapewnia to bardzo dużą dokładność i szybką reakcję na zmiany przebiegu.
  • Czujniki można zainstalować w jednym obszarze, ale można je również skonfigurować tak, aby obsługiwały wiele pomieszczeń jednocześnie, nawet jeśli nie są od siebie zależne. Pozwala to zaoszczędzić dużo pieniędzy. Te wskaźniki sprawiają, że czujniki mikrofalowe są popularne.

Podsumowanie

Podsumowując można wyciągnąć następujące wnioski: Mikrofalowe czujki ruchu to wysokiej jakości i wydajne urządzenia, które znajdują szerokie zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych, jak iw zakładach przemysłowych. Świetnie prezentują się na dużych powierzchniach jako część systemu bezpieczeństwa. Urządzenia te są nieszkodliwe, dlatego potrzebują ich zarówno zwykli użytkownicy, jak i firmy instalujące systemy bezpieczeństwa. Zaletami zastosowania czujników mikrofalowych są: wysoka niezawodność detekcji ruchu oraz dobra odporność na zakłócenia. Odporny na czynniki takie jak konwekcja, przeciągi i zewnętrzne warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg, mgła).

Category:

Related Posts