Magazyny energii

Jeśli zależy nam na tym, aby uzyskać niezależność energetyczną, powinniśmy wyposażyć się w magazyny energii. W ten sposób możliwa jest poprawa efektywności gospodarowania energią. Niesie to ze sobą szereg korzyści, bowiem możemy uniknąć problemów związanych z przerwami w dostawie prądu.

Co to jest i w jaki sposób działa magazyn energii? Dla kogo zalecane są magazyny energii? Jakie zalety magazynów energii możemy wyróżnić? Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru magazynów energii? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Co to jest i w jaki sposób działa magazyn energii?

Gdybyśmy zdecydowali się na to, aby zdefiniować magazyn energii, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to nowoczesne urządzenie, dzięki któremu jesteśmy w stanie gromadzić wytworzony prąd. Sprzęt ten jest coraz częściej wybierany nie tylko w dużych firmach i przedsiębiorstwach, ale również w gospodarstwach domowych. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. W zdecydowanej większości przypadków energia wytwarzana jest za pośrednictwem paneli słonecznych- jest ona wykorzystywana w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb domowników. Ewentualne nadwyżki w normalnych warunkach trafiają do sieci energetycznej. W sytuacji, gdy instalacja fotowoltaiczna nie będzie w stanie wygenerować optymalnej ilości energii, przykładowo z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych, wówczas możliwe okaże się skorzystanie z nadwyżki, która została wyprodukowana wcześniej. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pobieranie jej z sieci energetycznej nie jest opłacalne, bowiem wiąże się to z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów. Doskonałym rozwiązaniem są magazyny energii, za pośrednictwem których w sposób darmowy możemy pobrać energię, która to jest kumulowana w akumulatorach w formie chemicznej substancji.

Dla kogo zalecane są magazyny energii?

Nie da się ukryć, że magazyny energii cieszą się coraz większą popularnością. Są to urządzenia, które uznawane są dla przydatne dla prosumentów, w sposób szczególny wtedy, gdy sieć dystrybucyjna ulegnie awarii. Warto w tym miejscu mieć świadomość tego, że ze względu na zwiększającą się liczbę prosumentów, coraz częstszym zjawiskiem jest zanik zasilania. Zarówno ogromne przedsiębiorstwa, jak i rolne gospodarstwa nie mogą pozwolić sobie na przerwy w dostawie prądu. Właśnie dlatego magazyny energii są tak powszechnie wykorzystywane. Jest to również rozwiązanie opłacalne w przypadku gospodarstw domowych. Ustawa o prawie energetycznym i odnawialnych źródłach energii po nowelizacji jest mniej opłacalna niż dotychczas. W konsekwencji eksperci przewidują, że zainteresowanie magazynami będzie wzrastać. Tego typu sprzęt będzie miał zastosowanie chociażby w gospodarstwach domowych- ta metoda przechowywania jest uznawana za stabilną i przede wszystkim opłacalną pod względem ekonomicznym. 

Jakie zalety magazynów energii możemy wyróżnić?

Magazyny energii niosą ze sobą szereg zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Przykładowo umożliwiają one gromadzenie energii, bez konieczności przekazywania jej energetycznym zakładom. Decydując się na takie rozwiązanie stajemy się przede wszystkim niezależni energetycznie. W sytuacji, kiedy z jakiegoś powodu mamy do czynienia z przerwą w dostawie prądu, wówczas dla prosumenta stanowi to poważny problem. Doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się magazyny energii, które są gwarancją nieprzerwanego dostępu. Tego typu rozwiązanie z powodzeniem wykorzystywane jest w miejscach, które nie mają dostępu do sieci. Wśród takowych wyróżnia się chociażby domek letniskowy, działkę. Jest to doskonała propozycja dla tych wszystkich, którzy w ciągu dnia nie są w stanie zużyć całej wytworzonej energii, jednocześnie chcieliby w nocy czerpać prąd elektryczny z zapasów. Oznacza to, że maksymalizujemy wykorzystanie wytworzonej energii. Dodatkowym aspektem jest dbałość o środowisko, możliwość wyboru pojemności baterii, zastosowanie magazynów w celu ładowania elektrycznych pojazdów. 

Magazyny energii

Nie da się ukryć, że rynek fotowoltaiczny znacząco się rozwija. Baterie charakteryzują się tym, że są w stanie kumulować coraz większą ilość energii. Parametry z roku na rok polepszają się- w sposób szczególny mowa o mocy i pojemności. Magazyny energii są coraz bardziej wytrzymałe, a ich ceny spadają, ze względu na zwiększający się popyt. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na kilka niuansów, które w znacznym stopniu mogą nam ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji. Do takowych z pewnością zaliczyć można technologię. Na dzień dzisiejszy na rynku znaleźć możemy akumulatory zarówno litowo-jonowe, jak i te kwasowo-ołowiowe. Wśród pozostałych ważnych aspektów wyróżniamy: pełne cykle, przestrzeń niezbędna do montażu, koncepcje akumulatorów, pojemność akumulatora, okres gwarancji. 

Category:

Related Posts