Pianki neoprenowe: dla kogo są i jak je wybierać?

Sporty wodne potrafią dostarczyć niepowtarzalnych wrażeń i jeszcze ciekawszych wspomnień. Ich podejmowanie związane jest z potrzebą wyposażenia się w odpowiednie akcesoria, które zabezpieczą i wesprą nas przed warunkami panującymi na morzu https://nafali24.pl/pl/promotions. Jednym z elementarnych elementów ubioru są pianki neoprenowe. Sprawdź czym są, jakie rodzaje znajdziesz w sklepach oraz które produkty cieszą się największą popularnością.

Pianki neoprenowe – co to jest?

Każdy, kto decyduje się podjąć sporty wodne na desce surfingowej, musi pamiętać o swoim komforcie i bezpieczeństwie. Zapewnić mogą to pianki neoprenowe produkowane z neoprenu. Pozwalają na uzyskanie komfortu przez zatrzymanie pęcherzyków gazu i podtrzymanie odpowiedniej ciepłoty ciała. Nie dają gwarancji wodoszczelności ani nie odbijają tafli wody od ciała. Są jednak stworzone tak, aby izolować od zimnej wody przy zachowaniu odpowiedniej elastyczności.

Pianki neoprenowe wcale nie są nowością. Na rynku istnieją od lat 50 XX wieku. To wystarczająco długo, aby rozwinęły się o nowe, innowacyjne technologie. Choć z wierzchu wydają się bardzo cienkie, tworzą skuteczną warstwę z neoprenu chroniącą przed kontaktem z wodą. Pod strój nie dostaje się praktycznie żadna ilość wody, a właściwości zastosowanego materiału dodatkowo chronią przed wiatrem, za co odpowiadają panele na klatce piersiowej i plecach.

Swoje zadanie najlepiej spełniają na powierzchni wody. Dlatego są lepsze w sportach, gdzie używa się deski surfingowej – raczej nie poleca się ich do nurkowania czy zwyczajnego pływania. W porównaniu ze skafandrami są lżejsze i bardziej elastyczne. Z drugiej strony nie zapewniają tak skutecznej ochrony przed ciśnieniem pod wodą. Niektóre z nich wystarczą na większą liczbę miesięcy. Mało która pianka sprawdza się przez cały rok.

Pianki neoprenowe – rodzaje

Pianki neoprenowe to akcesorium ubioru, które pokrywa większą część naszego ciała. Niezbędne jest zatem spersonalizowane dopasowanie, aby pianka przylegała i na wodzie zapewniała oczekiwane korzyści. W ofertach producentów znajdziemy produkty, które najczęściej dzielone są na rodzaj budowy. Cztery typy przedstawiają się następująco:

  • długie (full) – na całe ciało (z wyjątkiem stóp i dłoni), ich grubość waha się w granicach 2 – 5 mm; mogą posiadać podwójny kołnierz dla zachowania większej ilości ciepła; sprawdzają się w okresie jesienno-zimowym,
  • long arm (z przedłużeniem na ramiona i krótkimi nogawkami) – najczęściej mają grubość 3 – 4 mm; polecane dla zwolenników kitesurfingu oraz wakeboardu,
  • short arm (z krótkimi rękawami i przedłużonymi nogawkami) –  o grubości 2.5 – 4 mm; u producentów dostępne są modele z odpinanymi rękawami; sprawdzają się w cieplejszym okresie,
  • krótkie (z krótkimi rękawami i krótkimi nogawkami) – o grubości 2.5 – 3mm; najlepsze na krótkie wyjazdy, gdzie mamy pewność, że temperatura będzie dopisywać przez cały czas trwania wyjazdu.

Dostosowanie do sezonu to jedno. Istotny jest też ścieg, który wykorzystano do wyprodukowania danej pianki:

  • ścieg płaski – przechodzi przez cały materiał, co sprawia, że pianka z obu stron wygląda prawie identycznie,
  • szew ukryty – przeprowadzany jest tylko przez część powierzchni, co zapewnia większą szczelność i ogranicza wlewanie się wody do wewnątrz,
  • szew wulkanizowany – tak naprawdę jest to dodatkowe pokrycie pianki, które zapewnia najlepszą szczelność szwów np. w okresie zimowym.

Pianki neoprenowe – jak je dobierać?

Rolą pianki neoprenowej w pierwszej kolejności jest ochrona przed niedostatkiem temperatury. Musimy zatem kierować się parametrami takimi jak grubość tkanki, sposób wykonania rękawów oraz nogawek. Droższe modele będą wyposażone w dodatkowe kołnierze, wzmocnione nakolanniki i przylegające mankiety. W zależności od produktu, pianki mogą posiadać powłoki antybakteryjne.Trzeba oczywiście zwrócić uwagę na swoją płeć oraz wiek.

W trakcie zakupów warto postrzegać piankę jako “drugą skórę”. To znaczy, że powinna ona zachowywać się dokładnie tak jak nasza prawdziwa skóra. W absolutnie żadnym miejscu nie mogą być widoczne fałdki, obwiśnięcia – także w trakcie ruchu. Musi przylegać dokładnie i równomiernie do rękawów, i nogawek. W przeciwnym wypadku do środka dostanie się woda, która utrudni naszą zabawę.

Ostatnim aspektem są osobiste preferencje https://nafali24.pl/bizuteria. Gdy mamy już model dobrany ze względu na wiek oraz wielkość, przychodzi czas na aspekt wizualny. Standardowe pianki sprzedawane są w kolorach bieli i czerni. Producenci nie chcą jednak, aby klienci się nudzili i do swoich ofert dodają dziesiątki różnych wzorów. Te mogą być bardzo wyszukane, bo dla dzieci dostępne są produkty o wyglądzie kościotrupa czy ryby.

Pianki neoprenowe – jakiego producenta wybrać?

W polskich sklepach znajdziemy pianki neoprenowe kilku dużych producentów. Królują jednak pianki MEN oraz WMN. Modele wyposażone są w liczne technologie takie jak bezszwowy design, rozciągliwy neopren czy gładkie mankiety. Warto spojrzeć też na specjalne wzmocnienia np. w okolicy kolan. Te w ofercie WMN oznaczone będą jako Krypto Knee Padz, w przypadku pianek MEN: Phantom Straps i Fusion Cut.

Polecamy również:

 

 

Category:

Related Posts