Izolacja natryskowa

Izolacja natryskowa – co warto o niej wiedzieć? Przez niewystarczające zabezpieczenie powierzchni ucieka z wnętrza pomieszczeń powietrze. Wykorzystanie systemu izolacji okazuje się niezbędne, jeżeli zależy nam na podniesieniu komfortu mieszkania. Izolację można wykonać tradycyjną wełną czy styropianem, jednak coraz więcej osób decyduje się właśnie na izolację natryskową.

Czym jest izolacja natryskowa?

Ucieczka ciepła i wilgoci w domu jednorodzinnym jest sporym problemem. Stwarza on perfekcyjne warunki do rozwoju grzybów i pleśni, które wpływają szkodliwie na stan zdrowia domowników. Miejsca ucieczki ciepła określane są tak zwanymi mostkami termicznymi i to właśnie one odpowiadają za przedostanie się powietrza na zewnątrz. Skutkuje to nie tylko obniżeniem komfortu życia, ale także zwiększonym kosztem ogrzewania budynku. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniej termoizolacji. Coraz popularniejszą metodą jest izolacja natryskowa https://ocieplanie-dachow.com.pl/, która może być zastosowana do ocieplenia praktycznie wszystkich obszarów budynku. Izolacją natryskową zajmują się wyspecjalizowane firmy, niewiele osób decyduje się na samodzielnie ocieplenie pomieszczeń.

Ocieplenie natryskowe – wykorzystywane rodzaje pianek

Pianę natryskową można podzielić, na zamknięto oraz otwartokomórkową. Materiały te różnią się swoimi parametrami i właściwościami, z tego względu należy uważnie dobrać piankę zgodnie z jej przeznaczeniem. Piana zamkniętokomórkowa składa się z niewielkich komórek z zamkniętymi ujściami. A więc jej paraprzepuszczalność oscyluje na niskim poziomie, przez co pianka nie wchłania wilgoci. Materiał ten jest sztywny, gęsty i wysoce wytrzymały. Z tego względu nie nadaje się do ocieplania poddasza, gdyż drewniany stelaż dachu nieustannie pracuje, przez co piana mogłaby zacząć pękać. Pianka zamkniętokomórkowa jest w stanie wzmocnić nośność budynku, a więc technika ta polecana jest do izolacji stropów czy fundamentów. Jeśli chodzi o drugi rodzaj, czyli piankę otwartokomórkową składa się ona z komórek przypominających pory w ciele człowieka. Są one otwarte, przez co pianka oddycha. Charakteryzuje się wysoką paraprzepuszczalnością, a więc przejmuje wilgoć, tym samym minimalizując ryzyko powstania pleśni i zawilgoceń w izolacji. Pianka otwartokomórkowa jest dużo lżejsza niż jej pierwszy rodzaj, ponadto wykazuje się podatnością na rozciąganie i ściskanie. Lekka pianka otwartokomórkowa znajduje więc zastosowanie w izolacji natryskowej poddasza https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/, gdyż jest materiałem elastycznym i nie pęka w trakcie pracy więźby dachowej.

Jak wygląda metoda natrysku pianki poliuretanowej?

Izolacja natryskowaIzolacja natryskowa pianką poliuretanową jest to innowacyjna technika ocieplania oraz uszczelniania między innymi domów jednorodzinnych. Jej podstawową zaletą jest łatwość nakładania izolacji natryskowej oraz jej wysoka skuteczność. Z tego względu to właśnie pianka staje się coraz chętniej wybieranym materiałem izolacji. A jak wygląda jej aplikacja? Aktywne składniki piany poliuretanowej, czyli poliol i izocyjanian są wsysane przez pompy do węży, a w pistolecie natryskowych dochodzi do ich wymieszania pod wysokim ciśnieniem. W następnym etapie piana wyrzucana jest przez pistolet na dany izolowany obszar. W przeciągu chwili po nałożeniu materiał zwiększa nawet kilkukrotnie swoją objętość, tworząc trwałą i jednorodną warstwę izolacji o świetnych właściwościach termo oraz hydroizolacyjnych.

Czy piana poliuretanowa jest łatwopalna?

Materiał ten zazwyczaj posiada klasę reakcji na ogień E, a więc jest to materiał palny, samogasnący. Taką samą klasę posiada styropian. Wyższą klasą A1 albo A2 odznacza się wełna mineralna, czyli materiał niepalny. Nie trzeba się jednak obawiać, sięgając, po tę nowoczesną technikę izolacji. Przegroda z płyt kartonowo-gipsowych wypełniona izolacją z piany poliuretanowej posiada klasę reakcji na ogień B-s1,d0, a więc jest to ograniczony udział w pożarze, bez płonących kropel czy dymu. Osłonięta piana, nie narażona na bezpośrednie działanie ognia nie stwarza więc dużego zagrożenia w przypadku pożaru.

Czy izolacja natryskowa się starzeje?

Kolejnym ciekawym zagadnieniem jest kwestia wytrzymałości tego materiału. Według opinii zamieszczonych w Internecie piana poliuretanowa po wielu latach traci swoje właściwości. Jest to prawdą, zwłaszcza jeśli chodzi o piany zamkniętokomórkowe. Utrata właściwości wynika z tego, iż w poliuretanie znajdują się gazy o lepszej izolacyjności aniżeli powietrza. Z biegiem lat mogą się one ulotnić, a w ich miejscu pojawi się powietrze. W przypadku pian otwartookomórkowych to właśnie powietrze jest odpowiedzialne za właściwości izolacyjne, a więc taki problem tutaj nie ma miejsca.

O czym należy pamiętać, decydując się na izolację natryskową?

Zarówno piana otwartokomórkowa, jak i zamkniętokomórkowa są mało odporne na dłuższe działanie promieni słonecznych, a więc powinny być osłonięte przed słońcem. Jeśli natrysk będzie wykonany na zewnętrzne obszary, należy zabezpieczyć piankę farbą bitumiczną, poliuretanową, silikonową czy akrylową. W przypadku ocieplenia poddasza z suchą zabudową istnieje możliwość demontażu pokrycia i wykonania ocieplenia od góry. Istotne jest tylko sprawne zamontowanie pokrycia z powrotem, aby pianka była chroniona przed promieniami UV.

Category:

Related Posts