Kim jest i czym się zajmuje flebolog? Prowadzony przez nas siedzący lub stojący tryb życia, niezdrowe nawyki żywieniowe, niska aktywność w ciągu dnia i stosowanie używek to czynniki, które negatywnie oddziałują na nasz układ krwionośny. Skurcze łydek w nocy, bóle nóg pod koniec dnia i uczucie ich ciężkości oraz zmiany skórne w postaci pajączków żylnych lub żył siatkowatych – to pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej. Ta dolegliwość jest dość powszechnym schorzeniem, którego diagnostyką i leczeniem zajmuje się flebolog.
Czym się zajmuje flebolog?
Flebolog jest specjalistą zajmującym się schorzeniami układu żylnego. W trakcie diagnostyki obrazowej wykorzystuje on różne techniki w celu rozpoznania chorób naczyniowych. Leczy nie tylko poważne choroby żył, ale również rozwiązuje problemy z dziedziny kosmetyki. Obecnie polski system kształcenia nie daje lekarzom możliwości uzyskania specjalizacji tego typu. W naszym kraju flebologią zajmują się zazwyczaj specjaliści z zakresu chirurgii ogólnej, naczyniowej, dermatochirurgii, angiologii, chorób wewnętrznych, urologii, radiologii interwencyjnej czy medycyny estetycznej. Wiele osób myśli, że flebolog i chirurg naczyniowy to ta sama specjalizacja. Flebologia natomiast polega na jak najmniej inwazyjnym diagnozowaniu i leczeniu schorzeń żylnych. Flebolog może skierować pacjenta do chirurga naczyniowego, jeśli choroba jest już silnie zaawansowana. Konieczne są wówczas bardziej inwazyjne metody leczenia, tj. udrażnianie lub rekonstrukcja tętnic, wszczepienie stentu czy angioplastyka balonowa.
Kiedy warto udać się do flebologa?
Na pojawienie się żylaków wpływa wiele różnych czynników. Są to min. predyspozycje genetyczne, płeć, wiek i codzienny tryb życia. Dolegliwości związane z układem krwionośnym występują najczęściej u osób otyłych prowadzących siedzący tryb życia, nie uprawiających sportu i nie odżywiających się zdrowo. Pierwsze symptomy żylaków występują w postaci pajączków żylnych czy żył siatkowatych zazwyczaj są dla nas na początku wyłącznie problemem estetycznym. Zamiast wówczas udać się do specjalisty, ukrywamy zmiany skórne pod ubraniami. Jeśli jednak zaniechamy leczenie i długo będziemy bagatelizować te dolegliwości, może to doprowadzić do poważnych powikłań w obrębie całego organizmu. Nawet najbardziej niepozorne objawy problemów układu krążenia w kończynach dolnych mogą z czasem doprowadzić do pojawienia się żylaków i niewydolności żylnej. Jeśli więc dokucza ci uczucie ciężkości w nogach, dostrzegasz opuchliznę na kostkach, łydkach i stopach, a wieczorami po całym dniu pracy doświadczasz bólu i skurczów łydek, te sygnały ostrzegawcze powinny skłonić cię do wizyty u lekarza. Dolegliwości w obrębie kończyn dolnych w postaci poszerzonych i krętych żył, brązowych przebarwień i wyprysków, trudno gojących się ran na podudziach lub nawet drobnych, poszerzonych naczynek, to zmiany, które musi obejrzeć flebolog. Inne objawy, które powinny budzić twój niepokój i skłonić cię do leczenia flebologicznego to: pęknięcia żylaków, zakrzepica i stany zapalne żył. Im szybciej udasz się do lekarza, tym większą zyskasz możliwość całkowitego wyzdrowienia.
Jakie metody leczenia stosuje flebolog?
Flebolog przeprowadza diagnostykę najczęściej poprzez badanie dopplerowskie. USG Dopplera używa się do nieinwazyjnego badania ultrasonoficznego, które pomaga wykryć choroby tętnic i żył. Ten rodzaj diagnostyki umożliwia rozpoznanie schorzenia we wczesnym stadium jego rozwoju. Metoda ta polega na wprowadzeniu przez specjalną głowicę fali ultradźwiękowej, która odbijając się od naczyń krwionośnych, tworzy ich obraz na monitorze. Dzięki temu lekarz może ocenić przepływ krwi w naczyniach, a także znaleźć potencjalne uszkodzenia lub zwężenia naczyń.
Flebolog, w zależności od rodzaju i zaawansowania choroby, może przeprowadzać zabiegi, tj. laseroterapia, drenaż limfatyczny i masaż wspomagający lepsze krążenie limfy i krwi, ultradźwięki, echoterapia, miniflebektomia czy skleroterapia, które mają za zadanie usunięcie uszkodzonych naczyń w układzie krwionośnym. Oprócz leczenia żylaków nóg, flebolog zajmuje się także występującymi u pacjentów obrzękami oraz skłonnością do pojawiania się opuchlizny i siniaków. Ponadto jest to również specjalista do konsultacji problemów w postaci hemoroidów, czyli żylaków odbytu, owrzodzenia i zakrzepicy żył.
Jeśli ze powodu uwarunkowań genetycznych obawiasz się, że problemy związane z układem krwionośnym mogą dotyczyć ciebie, możesz również profilaktycznie udać się do specjalisty, by potwierdzić lub wykluczyć swoje obawy.
Podsumowanie
Jeśli pojawią się u nas dolegliwości w obrębie kończyn dolnych w postaci pajączków żylnych lub żyłek siatkowatych, a tym zmianom towarzyszą bóle nóg, uczucie ich ciężkości czy skurcze łydek powinniśmy udać się do specjalisty. Flebolog, który zajmuje się schorzeniami układu żylnego, pomoże nam zdiagnozować schorzenie i wdrożyć odpowiednie leczenie już we wczesnym stadium rozwoju choroby. Zabiegi, jakie wykorzystuje on w procesie leczenia to, min. laseroterapia, drenaż limfatyczny, echoterapia czy ultradźwięki.