Autoklawy podologiczne

W specjalistycznym gabinecie podologicznym narzędzia powinny być sterylizowane w urządzeniu zwanym autoklawem. W procesie sterylizacji chorobotwórcze drobnoustroje są niszczone, a sprzęt podologiczny ponownie nadaje się do użytku. Na rynku dostępne są autoklawy podologiczne różnych marek, które różnią się między sobą parametrami i ceną. Pojawia się więc pytanie, jaki autoklaw wybrać? W dalszej części artykułu znajdziesz rady i wskazówki, jak wybrać odpowiedni egzemplarz do swojego gabinetu.

Wybór bez podstawowej znajomości tego sprzętu https://kerpro.pl/sprzet.html jest niezwykle trudny. Nie jest dobrym pomysłem sugerowanie się w tej kwestii ceną, gdyż z biegiem czasu może okazać się, że zakup okazał się nietrafiony. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kompendium wiedzy. Z niniejszego poradnika dowiesz się, czym klasy autoklawów różnią się między sobą i jaka pojemność będzie najlepsza. Podpowiemy Ci również, jak spośród szerokiego asortymentu hurtowni podologicznej wybrać najlepszy autoklaw podologiczny, który sprawdzi się w codziennej pracy i będzie służyć możliwie jak najdłużej.

Autoklaw podologiczny – co to jest?

Zacznijmy od podstaw, czyli od tego, czym jest i jak działa autoklaw. Urządzenie to jest przeznaczone do sterylizacji narzędzi podologicznych wykorzystywanych podczas zabiegów w gabinecie. Maszyna do pracy wykorzystuje ciśnienie i parę, dzięki czemu osiąga i utrzymuje wysokie temperatury. Jak wiadomo, w wysokich temperaturach giną wszelkie mikroorganizmy oraz ich zarodniki. Mowa tutaj przede wszystkim o bakteriach, wirusach i grzybach, które po przedostaniu się do organizmu mogłyby przyczynić się do rozwoju infekcji. Warto w tym miejscu wspomnieć, że choć niektóre zarazki są w stanie wytrzymać wysokie temperatury, to jednak nie są w stanie przetrwać, gdy są one utrzymywane przez długi czas. To właśnie gwarantuje skuteczność pracy autoklawu i sprawia, że narzędzia po procesie sterylizacji są wolne od drobnoustrojów.

 

Zobacz również:

 

Jak działa autoklaw podologiczny?

Podczas działania autoklawu wytwarza się w nim bardzo wysokie ciśnienie oraz temperatura, dzięki czemu powstaje środowisko odpowiednie dla procesów dezynfekcji i sterylizacji. Zaraz po włączeniu urządzenia, w komorze, gdzie zdeponowane zostały sterylizowane przedmioty, wtłaczana jest para. Z biegiem czasu ciśnienie i temperatura w tejże komorze rosną. W większości przypadków autoklaw ustawia się na zwiększanie ciśnienia aż do osiągnięcia temperatury co najmniej 121 stopni Celsjusza. Gdy urządzenie osiągnie z góry narzucone warunki, utrzymuje je przez minimum 15 minut. To wystarczająco długi czas, aby skutecznie zniszczyć wszelkie drobnoustroje i ich zarodniki, którymi pokryte są sterylizowane narzędzia.

Autoklawy podologiczne – rodzaje klas

Dostępne są trzy rodzaje klas autoklawów przeznaczonych do gabinetów podologicznych: N, S i B. Za najniższe uznaje się klasy N i S. O czym właściwie mówi nam ta informacja?
W sprzętach przynależących do klasy N i S wytwarzana jest próżnia wstępna i końcowa. W praktyce znaczy to tyle, że w autoklawach klasy N można sterylizować wyłącznie narzędzia proste, czyli takie, które nie posiadają trudno dostępnych miejsc – wgłębień czy żłobień. Nie mają też pompy próżniowej, przez co proces sterylizacji nie jest do końca skuteczny. Jeśli chodzi o klasę S, jest ona pomiędzy klasami N a B. Choć w urządzeniach zaliczanych do tej kategorii wbudowana jest pompa próżniowa, to proces sterylizacji mimo wszystko i tak jest dużo mniej skuteczny niż w przypadku modeli przynależących do klasy najwyższej. Do gabinetów szczególnie polecane są autoklawy podologiczne https://kerpro.pl/autoklawy-kosmetyczne-i-medyczne.html klasy B. W sprzętach tego typu oprócz próżni wstępnej i końcowej wytwarzana jest jeszcze tzw. próżnia frakcyjna. Działa ona przez cały okres sterylizacji. Wybierając autoklaw klasy B, zyskujesz pewność, że bezpieczeństwo i higiena w gabinecie będą utrzymane na najwyższym możliwym poziomie.

Rozmiar autoklawu – jak duże ma znaczenie?

Okazuje się, że ogromne. Przed zakupem musisz upewnić się, że urządzenie jest dostatecznie duże, aby pomieścić narzędzia, które masz zamiar w nim sterylizować. Całkowita objętość wnętrza komory autoklawu najczęściej mierzona jest w litrach. Trzeba jednak brać poprawkę na to, że rzeczywisty rozmiar komory jest nieco mniejszy niż ten podany w specyfikacji. Wpływ na to ma przede wszystkim indywidualna konfiguracja czy znajdujące się w środku stojaki na narzędzia. Wymagające sterylizacji przedmioty mogą mieć mniejsze i większe, jak również mniej lub bardziej typowe rozmiary. Nie możesz dopuścić do sytuacji, że po zakupie autoklawu okaże się, że nie będziesz w stanie zdezynfekować w nim wszystkich potrzebnych do pracy narzędzi. Dlatego zwróć szczególną uwagę na sposób zaprojektowania komory oraz liczbę mieszczących się wewnątrz statywów.

Jaką wybrać pojemność autoklawu?

Być może zdążyłeś lub zdążyłaś już zauważyć, że autoklawy parowe dostępne są w różnych pojemnościach, od 8 do nawet 22 litrów. Parametr ten należy dostosować przede wszystkim do indywidualnych potrzeb i wymagań. Im więcej narzędzi i gabinetów ma dane urządzenie jednocześnie obsługiwać, tym większą powinno mieć pojemność. Jeśli ze sprzętu będziesz korzystać sam albo z drugą osobą, najlepszym wyborem będzie 8-litrowy autoklaw, który jednorazowo jest w stanie wysterylizować nawet do 6 pakietów oprzyrządowania. Podczas procesu sterylizacji niebagatelne znaczenie ma to, w jaki sposób zostały zapakowane narzędzia. W branży krąży pewien mit, jakoby nie można było układać pakietów z narzędziami jeden na drugim. W praktyce nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak robić, trzeba tylko pamiętać o jednej ważnej zasadzie. Mianowicie o tym, aby foliową stronę układać również na części foliowej, z kolei papierową do papierowej. Przestrzegając tej zasady, zyskasz gwarancję, że sterylizacja zostanie przeprowadzona w prawidłowy sposób, a w dodatku jednocześnie wyczyścisz więcej narzędzi.

Przepustowość autoklawu – co trzeba o niej wiedzieć?

Niebagatelne znaczenie ma również przepustowość autoklawu, która decyduje o tym, czy jest on odpowiedni do liczby sterylizowanych narzędzi, które będą temu procesowi poddawane. Jak określić przepustowość? Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim liczbę pakietów, jakie będą poddawane dziennej sterylizacji z uwzględnieniem liczby, jaka może być poddana temu procesowi w jednym cyklu. Uwzględnić trzeba czas niezbędny na przygotowanie, załadowanie i wyładowanie narzędzi. Jednocześnie warto pamiętać, że urządzenia mają odmienne czasy nagrzewania i schładzania, które czasami mogą się wydłużać w czasie cyklu. W tym kontekście warto wybrać urządzenie wyposażone w wentylatory chłodzące, które znacznie przyspieszają ten proces. Dzięki wentylatorom możliwa jest większa ilość cykli w ciągu dnia pracy, a tym samym większa przepustowość. Twój gabinet wymaga dużej i stałej przepustowości? Postaw na kilka urządzeń średniej wielkości, z których będzie można korzystać zamiennie, rozkładając procesy sterylizacji w czasie. Posiadanie kilku mniejszych urządzeń zamiast jednego jest dobrym rozwiązaniem również z uwagi na to, że w razie awarii, w przypadku jednego autoklawu, dalsza praca mogłaby okazać się zwyczajnie niemożliwa ze względu na brak możliwości przeprowadzenia sterylizacji. Czym powinien charakteryzować się idealny autoklaw podologiczny, który sprawdzi się w codziennej pracy w gabinecie? Przede wszystkim nie powinien zajmować dużej przestrzeni, jak również wymagać dużych nakładów finansowych i czasowych, jeśli chodzi o konserwację. Z jednej strony podczas zakupu autoklawu nie powinno sugerować się wyłącznie ceną, z drugiej trzeba oszacować, jakie będą ewentualne koszty alternatywne. Jeśli szukasz specjalistycznego sprzętu od sprawdzonych marek takich jak Runyes czy Yeson, koniecznie sprawdź ofertę hurtowni podologicznej Kerpro https://kerpro.pl, gdzie znajdziesz urządzenia o różnych pojemnościach, w niższych lub wyższych cenach.

Category:

Related Posts