Operacja kręgosłupa

Operacja kręgosłupa – człowiek z wiekiem się starzeje. Wraz z postępowaniem procesu starzenia się, zaczynamy mieć coraz więcej różnego rodzaju dolegliwości. Wiele z tych dolegliwości można bardzo skutecznie łagodzić lub nawet do pewnego momentu, całkowicie niwelować lub eliminować z naszego życia, jeżeli oczywiście wiemy w jakiś sposób i co dokładnie powinniśmy robić. Kiedy chcemy zadziałać w tej kwestii, warto przyjrzeć się kilku najczęstszym problemom, które dotykają współczesnych ludzi.

Kiedy mówimy o procesie starzenia ?

Paradoksalnie procesy starzenia dotykają tak naprawdę relatywnie młodych ludzi. Z punktu widzenia biologicznego, człowiek jest młody i rozwija się mniej więcej do około 25 roku życia. Po 25 roku życia biomechaniczne procesy odpowiedzialne za budowanie i regenerację tkanek zaczynają zwalniać i najczęściej to procesy odpowiadające za starzenie, zaczynają w tym bilansie przeważać. Co prawda początkowo nie jest to w zasadzie odczuwalne i różnica tego bilansu początkowo jest niewielka, ale z czasem jest to coraz bardziej odczuwalne. Mniej więcej w wieku 35 lat, można pierwszy raz odczuć na własnej skórze, że nie jesteśmy już w takim stanie fizycznym, jak jeszcze 10 lat temu. Oczywiście za wiele naszych bolączek życiowych opowiada współczesny styl życia, czyli na przykład zbyt mało ruchu lub zdecydowanie zbyt dużo kalorii, niemniej jednak, procesy starzenia się, są już tutaj pierwszy raz widocznym czynnikiem.

Zobacz także:

Problemy z cukrzycą

Coraz więcej Polaków i Polek w coraz młodszym wieku, miewa problemy z cukrzycą. Jest to tym bardziej niepokojące, że kiedyś cukrzyca była chorobą osób w wieku podeszłym. Współcześnie ludzie mają problemy z cukrzycą lub ze stanem przedcukrzycowym coraz częściej, w coraz młodszym wieku. Obecnie trzydziestoparoletni człowiek z cukrzycą, za bardzo nikogo nie dziwi. Oczywiście w większości przypadków związane jest to z nieprawidłową dietą i nawykami żywieniowymi, ale to, że akurat w wieku 30 kilku lat, zaczynamy mieć pierwsze problemy, wynika również z faktu, że nasz organizm odczuwa pierwsze symptomy starzenia się. W jaki sposób możemy zaradzić problemom z podwyższonym poziomem cukru? Najprostszy sposób to ograniczenie cukru, czyli słodyczy oraz dosładzanych produktów spożywczych, których niestety obecnie na rynku mamy całą masę. Warto również zwrócić uwagę na to, że sam cukier występuje pod różnymi nazwami handlowymi, a najczęściej pod nazwą syropu glukozowo-fruktozowego, co często wprowadza w błąd.

Problemy z kręgosłupem

ortopeda z Ortho Expert
ortopeda z Ortho Expert

Ewolucja dała człowiekowi wyprostowaną postawę, dzięki której mogliśmy osiągnąć wiele wspaniałych rzeczy. Co prawda antropologowie oraz naukowcy z innych dziedzin nie mają 100% zgodności co do tego, co spowodowało, że wyewoluował nam między innymi mózg, ale nie ma co do tego wątpliwości, że gdybyśmy nie poruszali się na dwóch nogach, to nasze górne kończyny nie mogłyby spełniać tak wielu funkcji, jakie spełniają obecnie. Niestety za tą wyprostowaną postawę płacimy tym, że schorzenia kręgosłupa są jednymi z najczęstszych dolegliwości, z jakimi człowiek musi się borykać współcześnie. Dolegliwości te są tym bardziej zaznaczone, im więcej siedzimy, czyli przyjmujemy bardzo dla siebie nienaturalną postawę ciała oraz im większą mamy nadwagę. To jest również coraz częstszym problemem.

Operacja kręgosłupa
Operacja kręgosłupa

W wielu przypadkach problemy z kręgosłupem można bardzo szybko zaleczyć, stosując między innymi odpowiednie ćwiczeniach lub po prostu rehabilitację. Bardzo często, aby zmniejszyć dolegliwości związane z kręgosłupem, wystarczy również zrzucić kilka kilogramów. Niestety czasem zdarza się tak, że na tego typu środki zaradcze jest już za późno i teraz musimy się poddać operacji kręgosłupa. Operacja kręgosłupa często brzmi dla wielu ludzi jak wyrok, ale nie należy jej traktować w takich kategoriach. Operacja kręgosłupa nie jest to operacja z tych najbardziej inwazyjnych. Zdecydowanie gorsze rodzaje operacji to na przykład operacje narządów wewnętrznych. Operacja kręgosłupa może być konieczna z kilku powodów. Zaliczamy do nich między innymi urazy na przykład w wyniku wypadków oraz przewlekłe deformacje i patologiczne zmiany, w obrębie tej części ciała. Operacja kręgosłupa, jeśli jest zalecana, nie powinna być odkładana przez nas zbyt długo, ponieważ jeżeli nasz kręgosłup jest już w takim stanie, że zalecane jest tylko i wyłącznie leczenie operacyjne, to oznacza, że tak naprawdę każdy dzień czy każdy tydzień zwłoki, może mieć duże znaczenie.

Problemy z układem krążenia

Problemy z układem krążenia również zaliczane są do największych bolączek współczesnego człowieka. Dwie przyczyny, które mogą mieć na to wpływ, to przede wszystkim coraz mniejsza ilość ruchu oraz coraz bardziej kaloryczna dieta. Szczególnie taka dieta, która dominuje w tłuszcze od zwierzęce lub tłuszcze roślinne, ale sztucznie utwardzone, przez co mamy w nich bardzo dużo tak zwanych tłuszczy trans. To wszystko razem powoduje, że przede wszystkim w naszym układzie krwionośnym, odkłada się bardzo duża ilość cholesterolu, który z czasem może doprowadzić do zatykania tętnic. Zanim jednak do tego dojdzie, zauważymy inne symptomy, chociażby takie jak pogorszenie się naszej wydolności, czy problem szybciej marznących stóp lub dłoni w zimie.

Artykuł został napisany przy konsultacji z ortopedami z Ortho Expert oraz serwisu medycznego blog-medyczny.com.pl.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl
Category:

Related Posts