Jakie cechy powinien posiadać psychoterapeuta?

Jakie cechy powinien posiadać psychoterapeuta? Psychologia jest nauką, która bada jednostkę z jej wszystkimi doświadczeniami, jak i także zachowaniami. Jest to bardzo szerokie pole, które wymaga niezwykle specjalistycznego szkolenia. Dlatego właśnie, niezależnie od konkretnej specjalizacji, dobry psychoterapeuta musi się wyróżniać pewnymi cechami, jak i także umiejętnościami.

Empatia i otwartość umysłu

Jakie cechy powinien posiadać psychoterapeuta?Zgodnie z lekarską etyką, profesjonalny psychoterapeuta musi mieć pełen szacunek do pacjenta. Do tego musi być uczciwy, odpowiedzialny, szczery oraz ostrożny. Musi być także człowiekiem kompetentnym. Musi nam również zagwarantować, że sesje są w pełni obiektywne oraz także oparte o naukową wiedzę. Jednak najlepsi psychoterapeuci muszą umieć znacznie więcej. Przede wszystkim empatia. Dobry psychoterapeuta z musi wiedzieć, jak się postawić w sytuacji w sytuacji pacjenta. Musi on przede wszystkim znać strategię oraz mentalne narzędzia, aby zrozumieć wszelkie potrzeby oraz także obawy tejże osoby oraz także specyfikę tejże sytuacji. Dopiero gdy osiągnie takowy poziom zrozumienia, będzie wiedzieć, jak sobie poradzić z problemu pacjenta oraz także jak mu pomóc. Wiele osób uważa, że empatia jest cechą mistyczną. Ale psycholodzy pojęli tak głęboko ludzki umysł, że są jak najbardziej w stanie dopasować idee swoje tak, aby zrozumieć swoich pacjentów. Oznacza to, że potrafią jak najbardziej zrozumieć każdy inny sposób myślenia, bez względu na to, jak się różni od podejścia. Pomaga im to przywiązać znacznie większą wagę do idei innych ludzi jak do swoich własnych. Dobry psychoterapeuta nie może się trzymać także stereotypów, uprzedzeń czy też przyjętych góry przekonań oraz poglądów. Oznacza to, że musi być jak najbardziej otwarty na nowe koncepcje czy też rzeczy, które dla niego są inne czy też nieznane. Cecha ta przydaje się doskonale absolutnie każdemu, kto chce żyć pełnią życia, ale w przypadku psychoterapeuty jest niezbędna absolutna. Nigdy nie wiadomo, kto do ich gabinetu przyjdzie. Musi być jak najbardziej otwarty na poznanie tejże osoby: jej kultury, esencjonalną część, zainteresowania oraz także przekonania.

Introspekcja i dostępność

Niezwykle ważna jest introspekcja. Chodzi o to, aby być bardzo otwartym, dobry psychoterapeuta prowadzący psychoterapię rodzinną czy też psychoterapię par nie może być zamknięty w sobie. Musi wykonać niezmiernie ważną metodę, jaką jest introspekcja. Oznacza to nic innego jak patrzenie w głąb siebie, rozumienie oraz analizowanie. Tylko i wyłącznie dzięki lepszemu poznaniu siebie zarządzać można swoimi mentalnymi stanami. Ogromnie ważna jest dostępność. Dostępność tak naprawdę jest gdzieś pomiędzy zrozumieniem a komfortem. Ważne jest to, aby pacjent się czuł swobodnie w towarzystwie bardzo dobrego psychoterapeuty. Wtedy będzie mógł mu opowiedzieć o swoich problemach, sytuacji, najgłębszych tajemnicach oraz intencjach. Inną cechą, która związana jest z dostępnością, wspomniana jest na początku tejże listy empatia. Empatia to niezbędny element dostępności. Sprawia to właśnie, że pacjenci mogą w sposób bardzo łatwy i naturalny powiedzieć psychologowi o swoich problemach. 

Zdolność analityczne i dobra komunikacja

Aby podjąć działanie, dobry psychoterapeuta musi wiedzieć, jak interpretować, co mówi konkretnie jego pacjent. Ponieważ po prostu nie można przerwać czy powycinać przepływu samej rozmowy, należy wiedzieć, jak wybrać naprawdę bardzo ważne fragmenty. Trzeba się trzymać tego, co jest ważne i wiedzieć, co można pominąć. Ta umiejętność także pomaga zastosować o wiele lepsze technik mediacji, które zapewnią terapię pomyślą. Jest to także istotna część opracowania samego planu leczenia oraz także oceny wyników. Ostatnia cecha, którą powinien się wyróżniać psychoterapeuta, który prowadzi psychoterapię indywidualną jest dobra komunikacja. Dobra komunikacja bywa jednym z możliwie największych wyzwań w pracy codziennej psychologa. Jeszcze jest to bardziej prawdziwe w przypadku psychologów niedoświadczonych. Umiejętność odniesienia całej swojej teoretycznej wiedzy do przypadków prawdziwych nie zawsze jest łatwa do opanowania. Dlatego też dobry psychoterapeuta prowadzący terapię indywidualną koniecznie musi opanować pewnego rodzaju komunikacje i umiejętności społeczne. Ćwiczenia umiejętności interakcji efektywnej z ludźmi to tak naprawdę cechy podstawowe dobrego specjalisty. Czy dobrych specjalistów od psychoterapii na rynku jest dużo? Jak najbardziej tak. Jednak niestety nie każdego można polecić. W związku z tym musimy postawić na dobry research zanim umówimy się na wizytę. Dzięki sprawdzeniu zarówno opinii, jak i także doświadczenia czy też ukończonych szkół i szkoleń jesteśmy w stanie dowiedzieć się, czy specjalista ten jest godny polecenia. Tak naprawdę podczas pierwszej wizyty z psychoterapeutą dopiero się poznajemy. W związku z powyższym, gdy tylko coś nam w tej osobie nie pasuje, to nie bójmy się i zmieńmy psychoterapeutę. Przy danej osobie musimy czuć się komfortowo oraz także dobrze. Nie ma innej możliwości.

 

Category:

Related Posts