Systemy parkingowe – kontroluj i zarabiaj na swoim parkingu

Od pewnego czasu przybywa coraz więcej samochodów na ulicach, w związku z czym zaczyna brakować miejsc parkingowych. Płatne strefy parkowania w miastach sprawiają, że wolne miejsce parkingowe jest coraz cenniejsze. Klienci sklepów, hoteli i różnego rodzaju placówek chcą zaparkować auto jak najbliżej miejsca docelowego i warto zaspokoić tę potrzebę. Dlatego z myślą o nich ostatnimi czasy pojawiły się systemy parkingowe, które umożliwiają płatne parkowanie auta oraz pobierają płatności. W przeciwieństwie do pracownika parkingowego, systemy takie są całkowicie szczelne i konsekwentnie egzekwują opłatę za parkowanie. Co jeszcze warto wiedzieć o systemach parkowania?

Automatyczna kontrola i zarabianie

Systemy parkingowe to skuteczne rozwiązanie, które obniża koszty utrzymania małych i dużych parkingów. Ich instalacja przebiega szybko i łatwo. Urządzenia składają się z prostego układu mechanicznego, który jest niemalże bezawaryjny oraz zintegrowanej elektroniki. To znakomite rozwiązanie, które automatycznie obsługuje kierowców podczas intensywnego ruchu. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie zysków przy jednoczesnym obniżeniu kosztów utrzymania parkingu.

Samoobsługowy terminal wjazdowy

Kluczowym elementem przy wjeździe na parking jest terminal, który drukuje jednorazowe bilety parkingowe z kodem kreskowym. Większość współczesnych modeli posiada również funkcję czytania kart stałego klienta. Terminal zostaje aktywowany, gdy auto najedzie na pierwszą pętlę indukcyjną, dzięki czemu kierowca może odebrać wydrukowany bilet z datą i godziną wjazdu, zawartą w kodzie kreskowym. W przypadku wykupienia abonamentu, kierowca zbliża wcześniej kartę, a bilet nie zostaje wydrukowany Po wyciągnięciu biletu z terminala lub odczytaniu danych z karty, następuje uniesienie szlabanu, a auto może swobodnie wjechać na parking. Następnie po najechaniu na drugą pętlę indukcyjną, szlaban powoli opada.

Oprogramowanie systemów parkingowych

Systemy parkingowe nie mogłyby działać bez odpowiedniego oprogramowania. Istnieją dwa rozwiązania w tym aspekcie. Pierwszym może być komputer dedykowany systemowi lub oprogramowanie zainstalowane na jednym z firmowych komputerów, który posiada odpowiednie parametry. Dzięki oprogramowaniu można ustawiać stawki za określony czas parkowania, rabaty, możliwość anulowania opłat, np. za określoną kwotę zakupów w sklepie, itd. Oprogramowanie pozwala również przeprowadzać analizy i tworzyć różnego rodzaju raporty umożliwiające rozliczanie kasy operatora. Z tego względu systemy parkingowe cieszą się coraz większym zastosowaniem na parkingach. Oprogramowanie może być zintegrowane z tablicami elektronicznymi, które informują kierowców o ilości wolnych miejsc parkingowych, np. na danym poziomie w przypadku piętrowych parkingów. Dzięki temu ruch po pasach parkingowych odbywa się płynnie.

Automatyczne pobieranie lub sprowadzanie opłat

Systemy parkingowe mogą posiadać opcję automatycznego pobierania opłat. W tym celu przy wyjeździe zainstalowany jest terminal z kasą, do którego kierowca musi przyłożyć bilet z kodem kreskowym. Następnie naliczana jest opłata adekwatna do czasu parkowania, którą kierowca widzi na wyświetlaczu. Po dokonaniu opłaty, szlaban zostaje zwolniony, a auto może swobodnie wyjechać z parkingu. Po najechaniu na pętlę indukcyjną przy wyjeździe, szlaban zostaje opuszczony. To sprawia, że kierowca, który nie dokonał opłaty, nie może samoczynnie opuścić parkingu. Kasa samoobsługowa oszczędza czas kierowców, ponieważ nie muszą szukać punktów, w których mogą dokonać opłaty parkingowej.  Innym modelem działania terminalu wyjazdowego jest wyłącznie sprawdzanie, czy bilet został opłacony. W tym celu kierowca musi udać się do odpowiedniej kasy, np. w bufecie i dokonać opłaty. Następnie otrzymuje bilet z kodem kreskowym, który musi przyłożyć do skanera terminala przy wjeździe. W przeciwnym razie szlaban nie zostanie zwolniony. Istnieje możliwość zintegrowania terminali ze światłami informującymi kierowców o możliwości przejazdu lub jej braku.

Pozostałe elementy systemów parkingowych

Bilety z kodami kreskowymi to najtańszy sposób obsługi jednorazowych klientów korzystających z parkingu. Papier, z którego drukowane są bilety przechowywany jest na rolce. Następnie po wykonaniu określonej czynności zostaje wydrukowany bilet, na którym znajdują się takie informacje jak: data, czas, numer linii wjazdowej itp. Mechanizm druku wyposażony jest w specjalny czujnik, który wysyła sygnał w przypadku kończącego się zapasu papieru. W zależności od modelu, w niektórych systemach wymagane jest wpisanie numerów rejestracyjnych auta. W takim przypadku dodatkowymi elementami są kamery umieszczone na wysokości tablic rejestracyjnych. Dzięki temu system sprawdza, czy numer rejestracyjny auta jest zgodny z numerem podanym na bilecie. Jeżeli numery nie są identyczne, to szlaban zostaje zablokowany, a kierowca nie może opuścić parkingu.

Systemy parkingowe to znakomite rozwiązanie, które z powodzeniem zastępuje pracowników parkingowych oraz obniża koszty utrzymania parkingu. W automatyczny sposób pobierają opłaty parkingowe oraz usprawniają ruch. Dzięki temu są coraz częściej stosowane na różnego rodzaju parkingach, których celem jest generowanie dochodów.

angielski

Category:

Related Posts