Rekuperacja – nowoczesna wentylacja z odzyskiem ciepła

W momencie, gdy decydujemy się na budowę własnego domu, stajemy w obliczu wielu ciężkich decyzji. Najtrudniejsze zwykle dotyczą tego, jakie rozwiązania powinny zostać w nim wykorzystane, aby poprawić jakość naszego życia. Mimo iż niektóre decyzje na pierwszy rzut oka wydają się nie mieć na to szczególnego wpływu, to z długoterminowego punktu widzenia każda z nich jest bardzo ważna.

Większość z nich określi przyszłe koszta eksploatacji naszego domu i właśnie dlatego każdy podjęty przez nas krok wymaga dokładnego przemyślenia jego plusów i minusów. Jednym z takich zagadnień jest wykorzystanie w naszym domu rekuperacji, czyli systemu odzyskiwania ciepła z wentylacji.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja w prostych słowach jest sposobem odzyskiwania ciepła z zanieczyszczonego powietrza usuwanego z wnętrza domu, za pomocą urządzenia nazywanego rekuperatorem. Proces ten zachodzi z udziałem wentylacji mechanicznej, nadmuchujące świeże filtrowane powietrze z zewnątrz do środka domu, pozbywając się przy okazji tego nasyconego CO2 z procesu oddychania. Sam rekuperator jest wyposażony w kanały powietrzne pozwalające na pozyskanie ciepła z powietrza usuwanego przez to, które ma dopiero trafić do naszego domu, bez konieczności mieszania się.

 

W jakich budynkach można ją stosować?

Rekuperacja z powodzeniem sprawdzi się praktycznie w każdym rodzaju budynku, od energooszczędnego po domy drewniane. Nie ma tutaj znaczenia rodzaj ogrzewania, system można śmiało stosować niezależnie od tego, czy używamy do tego celu prądu, gazu, węgla czy pompy cieplnej. Planowanie rekuperacji w nowych budynkach to oczywiście najczęściej wybierana opcja. Nie zmienia to faktu, że można ją z powodzeniem wprowadzać do już postawionych domów, bloków, a nawet kamienic. Taka modernizacja zwiększy wydolność termiczną każdego budynku. Rzadko stosuje się ją natomiast w przypadku hal wielkopowierzchniowych o niskim stopniu zaludnienia, ponieważ wiąże się to głównie z nie opłacalnością takiej inwestycji.

Wady i zalety rekuperacji

Oczywiście jak wszystkie inne systemy wykorzystywane w budynkach mieszkalnych i rekuperacja ma swoje plusy i minusy. Warto zapoznać się z nimi przed dokonaniem wyboru, aby mieć świadomość czego spodziewać się w przyszłości.

Do zalet takiego rozwiązania bez wątpienia należą:

  • stały przepływ świeżego powietrza, bez względu na porę dnia i roku,
  • zmniejszenie stężenia dwutlenku węgla wewnątrz domu,
  • ułatwienie regulacji wilgotności powietrza,
  • możliwość użycia filtrów w celu eliminacji kurzu, grzybów i wszechobecnego smogu,
  • łatwa kontrola nad ilością wymienianego powietrza za pomocą sterownika wbudowanego w ścianę,
  • eliminacja uciążliwych przeciągów,
  • możliwość połączenia z gruntowym wymiennikiem ciepła, który ułatwi ogrzewanie i ochładzanie powietrza niezależnie od pory roku,
  • oszczędności inwestycyjne związane z systemem grzewczym, poprzez zmniejszenie potrzebnej wydajności,
  • oszczędność cieplna, związana z odzyskaniem sporego procenta energii cieplnej z nagrzanego wcześniej powietrza.

Ponadto ekologia jest wielkim plusem takiej instalacji. Rekuperacja jest konieczna w domach pasywnych do spełnienia warunków związanych z oszczędnym gospodarowaniem energią. Ciemniejszą stroną wprowadzenia rekuperacji są koszta związane z samym zamontowaniem jej, są one wyższe niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Na dłuższą metę inwestycja przynosi oszczędności, jednak sam koszt początkowy jest, jak już wspomniano, wyższy. Do kosztów dochodzi także zużyty prąd i kwoty przeznaczone na coroczne przeglądy systemu. Rekuperator może także ulec zniszczeniu, a cena za nowy sprzęt waha się od 7000 zł do nawet 25000 zł. Na niepotrzebne koszty mogą nas narazić także błędy popełnione przez niedoświadczone firmy montujące system, dlatego warto rozeznać się w rynku przed doborem specjalistów, którym powierzymy los naszej wentylacji. Najmniejszą wadą jest natomiast konieczność czyszczenia sufitu w okolicach anemostatów, co jakiś czas, z ciemnych zanieczyszczeń osadzających się wokół nich.

Co ją wyróżnia od wentylacji grawitacyjnej?

Oczywiście prócz oczywistych różnic konstrukcyjnych i związanych z kosztami samej instalacji, znajdziemy kilka różnić pozwalających na zgoła odmienne korzystanie z własnego domu. Głównym z nich jest szczelność domu. Wentylacja grawitacyjna wymaga pewnego rodzaju nieszczelności domu, co powoduje, że przy jej użyciu należy instalować specjalne nawiewniki w oknach. Sama wymiana powietrza jest mocno uzależniona od ciśnienia na zewnątrz domu i nasilenia wiatru. Problem ten znika w przypadku ruchu wywołanego mechanicznie, bez obaw można zastąpić niektóre okna takimi bez możliwości otwarcia, co zmniejsza obciążenie naszego portfela. Rekuperacja likwiduje także problem niskiej przepustowości wentylacji w upalne dni, gdy wentylacja grawitacyjna absolutnie nie radzi sobie z problemem stojącego powietrza i jedynym rozwiązaniem jest otwarcie wszystkich okien. Przy dużej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz znika także problem nadmiernego przeciągu i wilgoci, zbierającej się w postaci pary wodnej na szybach.

Kilka słów podsumowania

Rekuperacja jest na pewno dość nowoczesnym i ekologicznym rozwiązaniem. Sama początkowa inwestycja będzie wymagała większych kwot niż tradycyjna wentylacja grawitacyjna, jednak w skali wielu lat pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy wydanych na ogrzewanie domostwa. To nie tylko oszczędności, ale także pewność dobrej jakości świeżego powietrza przez 365 dni w roku. Rozwiązanie to pozwala na większą kontrolę przepływu powietrza i jego temperatury w każdym zakamarku domu. Decyzja o zamontowaniu rekuperacji u siebie to oczywiście indywidualna decyzja każdego z nas, jednak zdecydowana przewaga zalet tego rozwiązania, daje podstawy uważać, iż to dobra inwestycja we własne cztery kąty.

angielski

Category:

Related Posts