Pościel- jak wybrać najlepszą?

Wysokiej jakości pościel zapewni zawsze komfortowy wypoczynek i ograniczy do minimum kłopoty związane z jej praniem czy prasowaniem. Warto spać pod jedwabiem czy bawełną? Lepszy komfort snu zapewni pościel z satyny czy wełny?  Większość osób wybiera pościel tylko na podstawie wyglądu (wzoru) jednak nie może to być jedyne kryterium wyboru. Zanim zdecydujesz się zakupić pościel https://podkolderka.pl/pl/c/POSCIELE/24 to zastanów się czego od pościeli oczekujesz?

Ważny materiał

Jeszcze do niedawna panował pogląd, iż najlepsza pościel jest wykonana w 100% z naturalnych tkanin takich jak: bawełna, len, wełna czy jedwab. Współcześnie bardzo dużą konkurencją dla naturalnych tkanin jest mikrofibra.

Pościel wykonana z naturalnych materiałów zapewnia 100% wentylację, dzięki temu podczas snu osoba śpiąca pod taką pościelą się nie spoci (co jest bardzo ważne z punktu widzenia higieny- pot jest dobrą pożywką dla bakterii).

Od rodzaju tkaniny, z której wykonana jest pościel zależą również wrażenia dotykowe- ciepła, przytulności, miękkości czy chłodu oraz wrażenia estetyczne- ten sam wzór na pościeli z bawełny będzie wyglądał inaczej niż na pościeli z wełny https://www.lamilani.pl/pl/c/Velvet-tkanina/69.

Bardzo ważna kwestią podczas wyboru odpowiedniej pościeli jest jej trwałość oraz sposób jej prania. Jeszcze do niedawna pościel była prana w 60 czy nawet w 90 º C, a następnie maglowana. Dziś coraz więcej osób wymaga od pościeli, aby nie trzeba było jej specjalnie prasować oraz można było ją suszyć w suszarce.

Naturalna pościel z syntetyczną domieszką?

Producenci dla szybszego schnięcia, łatwiejszego prasowania czy większej trwałości dodają do naturalnych włókien, włókna syntetyczne. Jest to bardzo dobre rozwiązanie (o ile domieszką sztucznych włókien jest niewielka), ale  nie dla dzieci oraz dla osób, które są alergikami. Jeśli domieszki włókien syntetycznych jest 50 % i więcej to komfort snu znacznie się zmniejsza.

Naturalna pościel- najlepsza?

Pościel wyprodukowana w 100% naturalnych tkanin nie jest dobrym środowiskiem do rozwoju bakterii- poprzez dobrą wentylację. Wybierając pościel z materiałów syntetycznych należy pamiętać, iż skóra będzie się pod nią pocić przez ograniczony dostęp powietrza. </div>

Pościel https://podkolderka.pl/pl/c/NARZUTY-DZIECIECE/266 wytwarzana jest z czterech podstawowych materiałów: wełny, bawełny, jedwabiu i lnu. Wariantów naturalnej pościeli jest bardzo dużo- satyna może być bawełniana, jedwabna i syntetyczna. Niektóre pościele są ze względu na swoje luksusowe właściwości są towarem z wyższej półki.</div>

W 100% naturalną pościel produkuje się z:

 • bawełny- tkanina ta ma bardzo wiele zalet oraz jedną wadę (bardzo się gniecie), najbardziej luksusowa jest pościel z bawełny egipskiej;
 • wełna- synonim luksusu, najbardziej popularną tkaniną wełnianą jest kaszmir;
 • jedwab- utkany z nici jedwabników jest ekskluzywną tkaniną, w ciepłe dni chłody dotyk jedwabiu to namiastka luksusu; do popularnych jedwabnych materiałów zalicza się: satynę, żakard i adamaszek;
 • len- jest tkaniną najbardziej antystatyczną i antyalergiczną, niestety bardzo mocno się gniecie;

 

Inne tkaniny na pościel

O rodzaju tkaniny na pościel przesądza nie tylko pierwotny materiał, lecz także technika splotu. Niektóre tkaniny takie jak: satyna, żakard oraz adamaszek powstają z więcej niż jednego materiału. Inne materiały z których szyje się pościel to:

 • perkal- dość gruba tkanina przyjemna w dotyku; bardzo znana z PRL;
 • flanela- ciepła i miękka tkanina pokryta charakterystycznym meszkiem;
 • satyna- może być jedwabna bądź bawełniana;
 • kora- trochę szorstka w dotyku;
 • adamaszek- wytworzona z bawełny bądź jedwabiu;
 • dżersej- wełniany bądź bawełniany, bardzo trwały i dobry jakościowo;
 • batyst- lniany bądź bawełniany, idealny na lato;

ZOBACZ KONIECZNIE:

 

Mikrofibra- dobry syntetyczny materiał?

Nowoczesną tkaniną syntetyczną o bardzo wysokich walorach użytkowych jest microfibra, Mikrofibra (mikrofaza) jest nie tylko miła w dotyku, lecz  także jest przewiewna czyli pozwala skórze oddychać. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla alergików ze względu na właściwości antybakteryjne oraz antyalergiczne https://www.lamilani.pl

Mikrofibra jest bardzo trwałym materiałem, który nie wymaga prasowania ani prania w wysokich temperaturowych. 

Wzór i kolor pościeli

Niestety dla wielu osób wzór i kolor pościeli jest jedynym kryterium wyboru.  Podczas wyboru pościeli do sypialni warto pamiętać o tym, aby pasowała do wnętrza- naturalnie nie musi to być zestawienie monochromatyczne, można kupić pościel np: dla kontrastu.

W ostatni czasie bardzo popularny jest kolor żółto- cytrynowy oraz czarny pościeli. Popularne są również wzory w odcieniach niebieskim, zielonym oraz neutralnym- siwym. Bardzo popularnymi zasadami doboru pościeli do wnętrza są:

 • do nowoczesnych wnętrz- pasują proste geometryczne wzory,
 • klasyczny styl wnętrza- najlepiej do niego pasują drobne kwiatki na pościeli,
 • wzór i kolor pościeli powinien współgrać z ramą łóżka;

Wybór odpowiedniej pościeli jest bardzo trudny. Jednak znając choć trochę rozdaje materiałów, można bez problemu dobrać pościel do swoich potrzeb. Jednak warto zakupić wysokiej jakości pościel- dzięki temu posłuży na wiele lat użytkowania.

 

angielski

Category:

Related Posts