Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich?

Bezpieczeństwo najbliższych osób to sprawa, na której nie warto oszczędzać. Szczególnie w większych miastach korzystanie usług agencji ochrony stanowi coraz popularniejszy sposób zatroszczenia się o rodzinę i dobytek. Co prawda nie brakuje opinii mówiących o tym, że profesjonalna firma ochroniarska to zbędny luksus, jednak zdecydowana większość ludzi mieszkających w domach wolnostojących i segmentach podejmuje świadomą decyzję o nawiązaniu współpracy z jedną z firm, oferujących usługi ochroniarskie. Jak wybrać odpowiednią ofertę? Czy warto korzystać z usług małych i często tańszych firm, czy może zdecydować się na liderów rynku ochroniarskiego?

Kluczowe decyzje

Już na samym początku rozważań nad wyborem najodpowiedniejszej firmy ochroniarskiej warto wiedzieć, że nie każda z nich jest aktywna na danym obszarze. Może się okazać, że pomimo wielu reklam i rozpoznawalności niektórych z agencji w naszej okolicy nie prowadzą swej działalności. To niezwykle istotne, ponieważ im więcej domów w najbliższej okolicy ochranianych jest przez jedną agencję ochrony, tym większa szansa na to, że patrole stacjonują w niewielkiej odległości od tego obszaru. Dzięki temu mogą znacznie szybciej podjąć odpowiednią reakcję po otrzymaniu sygnału alarmowego.

Kolejnym ważnym aspektem powinien być zakres świadczonych usług. Większość agencji ochroniarskich oferuje kompleksowe usługi, w które wchodzi zarówno zaprojektowanie, montaż i sprzedaż (lub dzierżawę) całego systemu alarmowego, jak i prowadzony przez całą dobę monitoring. Niektóre firmy oferują bardziej nowoczesne rozwiązania elektroniczne, inne proponują jedynie sprawdzone i działające na rynku od lat metody. Często okazuje się, że cennik usług znacząco różni się w zależności od stosowanych rozwiązań.

Kim są pracownicy ochrony?

Na rynku spotkać można agencje ochrony, które z różnych powodów zatrudniają pracowników nieposiadających licencji. Takie agencje nie zawsze sprawdzą się najlepiej w sytuacjach mniej standardowych, wymagających szybkiej i sprawnej reakcji. Warto podejmując decyzję o tym, w czyje ręce oddajemy zapewnienie bezpieczeństwa sobie, bliskim i naszemu dobytkowi dowiedzieć się kogo zatrudnia wybrana przez nas firma ochroniarska.  Agencje ochrony zatrudniające jedynie profesjonalnych, przeszkolonych pracowników, których umiejętności poświadczone zostały zdobytą licencją na pewno są w stanie zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa niż te, które w tak kluczowych aspektach swojej działalności poszukują oszczędności.

Warto zaznaczyć, że licencjonowani pracownicy ochrony posiadają znacznie większe uprawnienia – przede wszystkim są upoważnieni do posiadania broni i stosowania tzw. środków przymusu bezpośredniego. Z pewnością przeszli również szkolenia wspierające ich umiejętności psychologiczne, wyszkolenie walki wręcz, a także posiadają stosowne umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Bardzo często licencjonowani pracownicy ochrony są emerytowanymi pracownikami różnych służb, np. policji czy wojska. Świadomość, że takie osoby w kryzysowej sytuacji przyjdą nam z pomocą jest bezcenna.

Mieć dom zawsze w zasięgu wzroku

Profesjonalna ekipa, która zjawi się w naszym domu gdy pojawi się zagrożenie to absolutna podstawa działania agencji ochrony. Jednak decydując o wyborze firmy, która najlepiej spełni nasze oczekiwania można pomyśleć również o nowoczesnych technologiach wspierających nasze bezpieczeństwo i usprawniających pracę agencji. Coraz częściej w ramach oferowanych usług możemy skorzystać np. z tzw. monitoringu wizyjnego. Polega on na tym, że na stałe zainstalowane (zarówno w domu, jak i w ogrodzie) kamery mogą przekazywać obraz bezpośrednio na nasz smartfon i to niezależnie od tego jak daleko od domu się znajdujemy. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które często podróżują, a zależy im na tym, aby w każdej chwili mieć możliwość podglądu widoku z kamer zabezpieczających nasz dom i najbliższą okolicę.

Co powie sąsiad?

Jak w wielu innych sprawach, także i w tej warto wesprzeć się opiniami innych osób, korzystających z usług ofert wybranych agencji. Nikt nie przedstawi tak pewnych opinii jak osoby, które od dłuższego już czasu współpracują z daną agencją ochrony. Czy czas dojazdu ekipy po otrzymaniu sygnału alarmowego jest tak krótki, jak zawarty w umowie? Czy agencji ochrony dokładnie sprawdzają teren i upewniają się, że alarm był fałszywy? Jak reagują na tzw. nieuzasadnione wezwanie ochrony – np. w sytuacji, gdy spięcie wywołane spadkiem prądu w budynku spowoduje uwolnienie sygnału alarmowego? Takie sytuacji najlepiej przedstawiają postawę pracowników firmy ochroniarskiej. Zebranie opinii od kilku, czy nawet kilkunastu osób może pomóc nam w podjęciu decyzji, która zazwyczaj przekłada się na wieloletnią współpracę.

Zapewnienie bezpieczeństwa najbliższym osobom, a także zadbanie o dom i wszystko co się w nim znajduje może okazać się znacznie łatwiejsze dzięki wsparciu profesjonalnej agencji ochrony. Firma, która zatrudnia licencjonowanych ochroniarzy, oferuje sprawdzone rozwiązania technologiczne i wywiązuje się sprawnie ze swoich obowiązków zdejmie nam z barków niezwykle ważny element codzienności – weźmie na siebie troskę o to, co dla najważniejsze. Z tego powodu nie warto pochopnie podejmować decyzji o tym, którą agencję wybrać. Tym bardziej, że zwykle współpraca z agencją trwa wiele, wiele lat…