Decydując się na aranżację terenu wokół domu często korzystamy z opcji kostki brukowej. Jest ona nie tylko funkcjonalna, dając szerokie możliwości układu ścieżek czy podjazdów, ale również wygląda niezwykle estetycznie. Wykonanie jej z betonu często powoduje, że uznajemy, iż nie wymaga ona żadnych dodatkowych działań. Jest to jednak myślenie błędne. Jeśli chcemy, by nasz ogród przez wiele lat cieszył nasze oko i oko sąsiadów, musimy podjąć działania zabezpieczające i pielęgnacyjne tego materiału. Powstaje pytanie – od czego zacząć? Jak zabezpieczyć kostkę brukową i kiedy najlepiej się do tego zabrać?
Okresowa pielęgnacja
Zanim podejmiesz jakąkolwiek próbę zabezpieczenia kostki brukowej, musisz ją do tego dobrze przygotować. Beton, choć uznawany jest za materiał o wysokiej trwałości, wymaga okresowej pielęgnacji. Pielęgnacja ta dotyczy głównie usuwania ze szczelin kostki chwastów, które znacznie osłabiają jej wytrzymałość, a dodatkowo sprawiają, że podjazd czy chodnik wygląda po prostu nieestetycznie. Znacznym problemem, uwidaczniającym się zwłaszcza w miejscach wilgotnych i podatnych na działanie słońca, są mchy i porosty. Zielony meszek, choć naturalny, nie jest pożądanym gościem w naszym ogrodzie. Również pojedyncze rośliny, wyglądające z łączeń kostek, należy usunąć. Najlepiej rozpocząć oględziny ogródka wczesną wiosną, kiedy pogoda za oknem zaczyna dopisywać, a śnieg zupełnie rozpuści się z naszego betonowego podjazdu. Ponadto wszelkie działania wykonać trzeba za pomocą myjki albo preparatu chwastobójczego, który nie tylko osłabi zewnętrzną część kwiatka czy trawy, ale podsypie jego system korzeniowy. Będziemy mieli wtedy pewność, że tak wykonana pielęgnacja, zapewni nam spokój od niechcianych gości przez dłuższy czas. W odróżnieniu od wyrywania chwastów mechanicznie.
Jest to pierwszy krok zabezpieczenia kostki brukowej https://www.dom-pl.com/kolekcja-gigant-2-0/. Następnie, możemy dokładnie zapoznać się ze standardem kupionego betonowego produktu i rozpocząć własną impregnację.
Impregnacja kostki brukowej – kiedy?
Istnieją dwa podejścia do tego typu aktywności. Istnieją tacy, co na pytanie – Jak zabezpieczyć kostkę brukową?, odpowiadają – wcale, jak i tacy, którzy są jej mocnymi zwolennikami, narzucając jedynie pewne reguły w zakresie stosowania odpowiednich preparatów. Tak naprawdę, każda kostka brukowa jest już doskonale przystosowana do użytkowania jej ciągle w miejscach nasłonecznionych, wilgotnych i poddawanych innym czynnikom zewnętrznym. Ponadto każdy produkt wyposażony powinien zostać w cechę nasiąkliwości, na poziomie wynoszącym minimalnie 6%. Wartość ta może różnić się w zależności od producenta kostki, jednak jest ona optymalna, aby ogród cieszył nas pięknym i estetycznym wyglądem przez długie lata. Nie oznacza to jednak, że zabezpieczenie nie jest koniecznie. Są przypadki, których producent nie przewidział, a przynajmniej nie zrobił tego w wystarczający sposób. Jeśli kostka brukowa w okolicy naszego domostwa narażona będzie na dodatkowe czynniki, takie jak olej silnikowy czy tłuszcz, to wówczas impregnacja stanie się koniecznością. Jeśli chcemy, by nie pojawiły się na niej nieestetyczne ciemne plamy.
Przejdźmy więc do meritum – jak zabezpieczyć kostkę brukową samemu, by nie narażać jej na ryzyko plam i pęknięć? Na początek, zerknij na datę wyprodukowania kostki. Beton musi bowiem odpowiednio się utwardzić, a czas potrzebny do osiągnięcia maksymalnej wytrzymałości, może wynieść nawet około miesiąca. Następnie sprawdź, dokładnie oglądając kostkę, czy nie pojawiają się na niej białe wykwity, czyli naturalny nalot, który pojawia się podczas dojrzewania betonu. Jeśli je zobaczysz, przesuń impregnację na później. Zbyt wcześnie wykonana spowoduje zatkanie kanalików kapilarnych, a tym samym uniemożliwia wyjście wykwitów na zewnątrz kostki. Pamiętaj również, że takie białe plamy pojawiać mogą się nie tylko, gdy beton dojrzewa, ale również w przypadku złej podbudowy kostki. Wtedy należałoby najpierw usunąć problem podłoża, a dopiero potem zająć się impregnacją.
Sposoby na zabezpieczenie kostki brukowej
Wykonanie impregnacji kostki brukowej to czasowy zabieg. Należy pamiętaj o jego regularnym powtarzaniu i wykonywaniu go w warunkach do tego sprzyjających. Co to znaczy? Aby dobrze zabezpieczyć kostkę brukową https://www.dom-pl.com/polbruk-ideo/, cały zabieg należy wykonać przy dodatnich temperaturach oraz uważać, by w czasie do 5 godzin od momentu wykonania zabiegu, nasza kostka nie została narażona na zbyt mocne słońce czy opady deszczu. Zabieg wykonujemy na wcześniej oczyszczonej kostce z chwastów oraz piasku i kurzu. Dostępne na rynku preparaty oferują nakładanie zarówno za pomocą wałka jak i myjki ciśnieniowej.
Pozostaje nam wybrać odpowiedni preparat. Wyróżnić możemy tutaj trzy rodzaje – produkty na bazie wody, silikonu oraz polimerowe. Różnią się one trwałością i efektami estetycznymi po nałożeniu. Impregnaty na bazie wody są najmniej trwałe, jednak charakteryzują się niską ceną, zaś zabezpieczenia polimerowe ochronią najdłużej, jednak nie wpłyną pozytywnie na wygląd kostki. Wybierzmy to, czego najbardziej potrzebujemy. I pamiętajmy, że żeby dobrze zabezpieczyć kostkę brukową, zabieg należy powtarzać minimalnie raz w roku.