Czy warto korzystać z usług agencji pracy?

W chwili obecnej na rozmaitych portalach ogłoszeniowych pojawia się wiele ogłoszeń o poszukiwanych pracownikach do firm, jednak mają one jeden szkopuł. Rekrutacja na stanowiska prowadzona jest przez agencję pracy – pośrednictwo pracy. Widząc, iż pracę oferuje agencja pracy – pośrednictwo pracy, wiele osób ma duże wątpliwości, czy warto aplikować w takiej sytuacji na stanowisko. Pojawiają się myśli o tym, czy dana firma nas nie oszuka oraz czy nie będzie to dla nas niekorzystne finansowe. Niekiedy wiele osób nie może zrozumieć, dlaczego konkretna firma zamiast poszukiwać pracowników we własnym zakresie decyduje się na korzystanie z usług agencji pracy. Czy agencja pracy – pośrednictwo pracy to dobry sposób na poszukiwanie wymarzonego stanowiska pracy? Czy opłaca się korzystać z usług tego typu instytucji? Na to pytanie udzielamy odpowiedzi w dzisiejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury! 

 

Rodzaje agencji pracy 

Warto wiedzieć, iż w chwili obecnej na polskim rynku istnieje kilka rodzajów agencji. Opłaca się zatem wiedzieć, czym one dokładnie się zajmują. Dzięki temu będziemy wiedzieli, z którą z nich powinniśmy zacząć współpracę w zależności od naszych potrzeb i oczekiwań. Rodzaje agencji pracy są następujące:

  • agencja pośrednictwa pracy (agencja pracy – pośrednictwo pracy) – jest to agencja pracy, która zajmuje się rekrutowaniem pracowników do polskich firm, które mają swoją siedzibę zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju,
  • agencja pracy tymczasowej – typ agencji pracy, który proponuje zatrudnionym przez siebie pracownikom tymczasowe zatrudnienie https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/czym-jest-praca-tymczasowa/,
  • agencja doradztwa zawodowego – agencja, która nie specjalizuje się w pomaganiu w poszukiwaniu pracy. Jej specjalnością jest wskazywanie swoim klientom możliwości rozwoju zawodowego. Dla wielu osób agencja doradztwa zawodowego jest niezbędna w ustaleniu na nowo swojej ścieżki kariery zawodowej;
  • agencja headhunterska – agencja pracy, która we własnym zakresie poszukuje pracowników. Z reguły poszukiwanymi pracownikami są specjaliści z dziedziny , w której działa dana agencja. Agencje headhunterskie proponują swoim pracownikom z reguły bardzo dobrze płatne stanowiska. 

 

Po co przedsiębiorstwa korzystają z usług agencji pośrednictwa pracy? 

 Wiele osób często zastanawia się, w jakim właściwie celu przedsiębiorstwa wynajmują agencje pracy do poszukiwania pracowników. Czy o wiele prostszym rozwiązaniem nie byłoby przeprowadzenie rekrutacji przez pracowników, którzy zatrudnieni są w konkretnej firmie? Po co zatem zatrudniać firmy z zewnątrz? Na polskim rynku krajowych przedsiębiorstw na korzystanie z usług agencji pośrednictwa pracy najczęściej decydują się małe przedsiębiorstwa, które w swojej strukturze nie mają działów zarządzania zasobami ludzkimi. Jest to jednoznaczne z tym, iż dzięki przeprowadzeniu rekrutacji przez firmę zewnętrzną mogą zaoszczędzić bardzo wiele środków. Oszczędzają nie tylko pieniądze, ale również całkiem sporo czasu. 

W przypadku przedsiębiorstw pochodzących spoza granic naszego kraju, agencja pracy – pośrednictwo pracy, bardzo ułatwia wszelkie kwestie formalne. Wiele razy zdarza się tak, iż przedsiębiorca zza granicy w ogóle nie ma wiedzy odnośnie tego, jaka jest specyfika danego rynku pracy i nie umie przeprowadzić rekrutacji w sposób optymalny. Oprócz tego, potencjalni pracownicy z Polski wolą również zdecydowanie bardziej załatwić wszelkie formalności z agencją pracy, ponieważ mają wówczas pewność, iż dane stanowisko jest w pełni wiarygodne i nie zostaną oszukani. 

 

Co zaoferuje nam agencja pracy – pośrednictwo pracy?

Niektórym może wydawać się, iż rekrutowanie się bezpośrednio w danej firmie oraz przez agencję pracy – pośrednictwo pracy różni się tylko miejscem oraz ludźmi, którzy odpowiadają za przeprowadzenie całego tego procesu. W praktyce jest zupełnie inaczej. Chodzi o to, iż zatrudnienie się w agencji pracy może wiązać się także z szeroką ilością atutów. Podstawową informacją, o której należy wiedzieć, jest fakt, iż każdej osobie, która odpowiedzialna jest za rekrutowanie pracowników, bardzo zależy na tym, aby udało nam się znaleźć zatrudnienie. Wynika to oczywiście z tego, iż dzięki temu sama może uzyskać profity. Jeśli nie uzyskamy zatrudnienia w jednej z firm, często nasz “rekruter” może nam zaproponować inne bardzo atrakcyjne stanowisko, które być może uda nam się zdobyć. Przekaże nam też całkiem sporo rad odnośnie tego, jak najefektywniej poszukiwać ofert pracy. 

Z kolei jeśli poszukujemy pracy za granicą, skorzystanie z oferty agencji pośrednictwa pracy będzie jeszcze lepszym rozwiązaniem. Szczególnie wtedy, gdy nie posiadamy zdolności komunikowania się w danym języku oraz nie umiemy samodzielnie poradzić sobie ze wszystkimi formalnościami. Agencja pracy – pośrednictwo pracy często zapewnia również swoim pracownikom dojazd na miejsce pracy oraz zakwaterowanie. Jest to wielkie udogodnienie, które doceniają wszyscy pracownicy. Korzystając z usług agencji pracy, zyskamy też tłumaczenie wszystkich dokumentów oraz pomoc prawnika. 

angielski szwedzki

Category:

Related Posts