Alternatywa dla magazynów – całoroczne hale namiotowe

Alternatywa dla magazynów – całoroczne hale namiotowe: stabilna konstrukcja i specjalnie zaprojektowana membrana sprawiają, że hale namiotowe mogą być z powodzeniem użytkowane przez cały rok, niezależnie od panujących warunków pogodowych. Jest to świetne rozwiązanie przede wszystkim dla tych inwestorów, którzy preferują optymalne i elastyczne pod względem finansów rozwiązania, mogące stanowić alternatywę dla drogich hal stacjonarnych. Oszczędności przy porównaniu tych dwóch technologii można liczyć nawet w dziesiątkach tysięcy złotych.

Zastosowania hal namiotowych

Pierwszą ważną zauważenia cechą całorocznych hal namiotowych jest to, iż mogą one pełnić wszelkie funkcje – zarówno być magazynem, miejscem produkcji, czy halą sportowo-rozrywkową. Ostatnio niezwykle popularne jest zadaszenia obiektów sportowych różnego rodzaju, takich jak boiska, korty tenisowe, lodowiska, ujeżdżalnie konne i temu podobne. Takie zwiększenie ich funkcjonalności pozwala na korzystanie z nich niezależnie od pory roku. Dzięki zastosowaniu konstrukcji, jakimi są hale namiotowe możliwe jest użytkowanie takich obiektów przez cały rok za sprawą innowacyjnych technologii, które one wykorzystują. Dachy hal są ukształtowane tak, by nie zalegały na nich opady i śnieg zsuwa się samoczynnie – wykorzystane materiały umożliwiają przyjmowanie zgodnego z normą obciążenia śniegiem. Ponadto większość zadaszeń na rynku spełnia restrykcyjne wymagania PN-EN 13782, przy zastosowaniu specjalnie wyprofilowanego, obłego dachu.

Hale namiotowe w przeciwieństwie do obiektów stacjonarnych, gdzie trzeba się dostosować do zastanych warunków technicznych, mogą być dobierane w zależności od ich przeznaczenia. Mogą one zapewniać zdecydowanie lepsze warunki akustyczne w przypadku organizacji imprez za pomocą specjalnej konstrukcji. Hale te z powodzeniem mogą nadawać się także jako magazyny dla firm, które sezonowo lub całorocznie potrzebują większej powierzchni magazynowej, a nie stać ich na dobudowanie dodatkowego magazynu, czy też po prostu byłoby to potencjalne marnowanie pieniędzy. Odpowiednio zamontowane ogrzewanie i klimatyzacja pozwalają na stworzenie w takiej hali nawet lepszych warunków, niż te znane z obiektów stacjonarnych. Ponadto łatwo można dobrać wielkość i optymalną konstrukcję w zależności od potrzeb firmy, co już nie jest tak oczywiste w przypadku nawet ekspansywnej budowy hal tradycyjnych.

Hale spełniające restrykcyjne warunki

Alternatywa dla magazynów - całoroczne hale namiotowe
Alternatywa dla magazynów – całoroczne hale namiotowe

Duże przeciążenia związane z opadami śniegu nie są jedynym warunkiem, jaki muszą spełniać całoroczne hale namiotowe. Powinny one charakteryzować się dodatkowo odpowiednią konstrukcją, która będzie w stanie wytrzymać przeróżne naprężenia. Z tego też względu powłoka dachów hal całorocznych koniecznie musi być wyprężona w dwóch kierunkach – na szerokości oraz długości. Z punktu widzenia ogólnego bezpieczeństwa najlepszym rozwiązaniem jest wyprężenie mechaniczne, chociaż powszechnie stosuje się również wyprężenie poprzez powietrze wydmuchiwane między dwie warstwy powłoki(chociaż jest to nieco mniej bezpieczny system w przypadku przebicia balonu lub braku elektrycznego zasilania urządzenia wtłaczającego powietrze do dachu warstwowego).

Odpowiednie zadaszenie dla hali całorocznej powinno być napięte w dwóch kierunkach o odpowiednim kącie połaci, co pozwala na samoczynne oczyszczanie się dachu ze śniegu. W efekcie sprowadza się to także do możliwości uniknięcia gromadzenia się śniegu w zagłębieniach występujących w powłoce(czyli nie tworzą się tzw. “worki śnieżne”). W rzeczywistości wygląda to tak, iż śnieg pod swoim ciężarem zsuwany jest po śliskiej powłoce materiału. Wieloletnie doświadczenia firm zaowocowały obserwacją, iż dachy hali całorocznych powinny charakteryzować się 25% stopniem nachylenia.

Ważne aspekty całorocznego użytkowania hal namiotowych

Elementem zdecydowanie sprzyjającym całorocznym użytkowaniu hal są specjalnie skonstruowane w tym celu urządzenia grzewcze, które odpowiadają nie tylko za właściwą temperaturę wewnątrz, lecz w przypadku awaryjnych sytuacji pozwolą również na usuwanie nawisów śnieżnych. Hale namiotowe już po niewielkim podgrzaniu powietrza w swoim wnętrzu spowodują odspojenie się śniegu od plandeki ich dachu i zsunięcie go poza halę. Sprawą oczywistą jest to, iż śnieg zsuwający się z dachu nie może po drodze napotkać żadnej przeszkody. Niezwykle istotną kwestią jest bezpieczeństwo użytkowników hal namiotowych. Z tego też względu rozwiązania, które znajdziemy na światowych rynkach są przystosowane do najbardziej ekstremalnych miejsc, gdzie zimy przeważnie są ostrzejsze niż w Polsce. Taki stan rzeczy sprawia, iż hala wyprodukowana z myślą o klimacie kanadyjskim, czy rosyjskim, z powodzeniem sprawdzi się w naszym kraju. Jedynie odpowiednio przystosowane do użytku zimowego hale są w stanie sprostać niełatwym wyzwaniom w naszych warunkach klimatycznych i skutecznie chronić gości oraz mienie przez anomaliami pogodowymi. Jakkolwiek hale namiotowe są zdecydowanie ciekawymi i wartymi rozważenia konstrukcjami, które za znacznie niższą cenę zapewnią nam podobną funkcjonalność, co tradycyjne budynki.

angielski

Category:

Related Posts