Wszystko co musisz wiedzieć na temat smartfonów

Jeżeli ostatnimi czasy rozważałeś zakup telefonu, mogłeś usłyszeć kilka porad od znajomych na temat smartfonów. Czy wiesz jednak czym charakteryzują się smartfony i które z nich warte są inwestycji? Jeżeli te pytania choć raz zagościły w twojej głowie zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat smartfonów.

Czym tak właściwie jest smartfon?

Z pewnością wielu z nas może podzielić się doświadczeniami związanymi ze starą, niezniszczalną Nokią. Z niektórymi z nas była ona przez niemal 15 lat i doskonale spełniała swoje zadanie przez cały ten okres. Ten czas jednak już minął i przyszło nam stanąć przed wyborem naszego własnego komputera, który zmieści się w kieszeni od spodni. W istocie smartfon jest urządzeniem, które oferuje nam możliwości przypisane w tych czasach głównie do komputerów. Oprócz samego bycia komputerem umożliwia nam on oczywiście korzystanie z podstawowych funkcji telefonu, takich jak:

• dzwonienie
  • odbieranie
  • sms’owanie
  • nagrywanie wiadomości

Większość dzisiejszych smartfonów korzysta z sieci 3G lub 4G (sieć ta pozwala nam na swobodne łączenie się z internetem poprzez dane komórkowe bez względu na to gdzie jesteśmy).

Jeżeli chodzi o fizyczne cechy smartfona producenci dokładają coraz większych starań co do tego, aby i na tej płaszczyźnie nie ustępował komputerom. Nasze smartfony posiadają klawiatury qwerty będące odzwierciedleniem oryginalnych klawiatur używanych przy komputerach. Niemal każdy smartfon wyposażony jest w dotykowy ekran. Brak takiego gadżetu może odnotować jedynie w kilku modelach specyficznych modelach na całym świecie. Jednak całość możliwości, którą posiada sam smartfon najczęściej określa się systemem operacyjnym za pośrednictwem, którego działa. To właśnie system operacyjny odpowiedzialny jest za to, jakie aplikacje będziemy mogli pobrać na nasz telefon, jak szybko będzie on działał i czy nasze menu będzie przystępne i czytelne dla użytkownika.

Za czym powinniśmy się rozglądać podczas wyboru nowego smartfona?

Nieustanny rozwój na rynku urządzeń elektronicznych doprowadził do wytworzenia ogromnej ilości różnych od siebie smartfonów przez setki znanych firm na całym świecie. W niektórych sytuacjach naprawdę trudnym zadaniem jest rozeznanie się w tym, który telefon będzie pasował do naszych zapotrzebowań i budżetu, jaki chcemy na niego przeznaczyć. Na co należy przede wszystkim zwrócić uwagę podczas wyboru spośród smartfonów?

Decyzja powinna opierać się poprzez selekcję na podstawie parametrów takich jak:

• Procesor telefonu (Im nowszy procesor, tym więcej aplikacji będziemy mogli włączyć jednocześnie, bez obaw o to, że działanie naszego urządzenia znacznie spowolni. Najnowsze procesory smartfonów dostępne na dzisiejszym rynku pozwalają na swobodne włączanie facebooka, gry, i kilku innych aplikacji przy równoczesnym wykonywaniu połączeń głosowych)
  • Przekątna ekranu smartfona (To właśnie cecha ekranu determinuje to, czy nasz telefon będzie wygodnym w obsłudze i sprawdzi się podczas czynności takich jak oglądanie seriali, klipów wideo i odtwarzania potrzebnych nam w pracy lub szkole prezentacji)
  • Pamięć ram telefonu (Jest to niewątpliwie jeden z ważniejszych parametrów, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Pamięć ram jest odpowiedzialna za przetwarzanie aktualnych informacji i podtrzymywania wykonywanych przez nas czynności. Innymi słowy, pamięć ram to ilość paliwa naszego telefonu, które możemy zagospodarować na korzystanie z aplikacji, gadżetów w naszych telefonie, czy też różnorodnych funkcji związanych z rozmową i pisaniem. Jeżeli telefon posiada niewiele pamięci ram, analogicznie do sytuacji nie będzie mógł pozwolić nam na swobodne wykonywanie wielu czynności na urządzeniu przez dłuższy czas. To właśnie ram determinuje na jak wiele przetwarzanych informacji w danym czasie, może pozwolić sobie procesor)

Producenci urządzeń telefonicznych godni uwagi.

Na dzisiejszym rynku smartfonów możemy wyodrębnić relatywnie niewielką grupę firm zajmującą się sprzedażą telefonów godnych uwagi. Na drodze reklam i kampanii promocyjnych w wielu krajach na całym świecie od 2009 na rynku smartfonów możemy zaobserwować kilku hegemonów, którymi są:

• Apple
  • Nokia
  • HTC
  • Motorola

Każda z tych firm oprócz HTC i niektórych modeli Motoroli posiada swój własny opatentowany system operacyjny, który jest prawnie zastrzeżoną własnością marki telefonicznej.

Żywotność baterii w telefonach.

Lombard Warszawa Skup TelefonówWytrzymałość baterii w telefonie to jeden z najczęściej poruszanych tematów dotyczących tych urządzeń jeszcze sprzed czasów powstania smartfonów. Od zawsze poszukiwaliśmy urządzenia, które będzie mogło nam służyć jak najdłużej bez konieczności ponownego naładowania energii. Sama żywotność baterii związana jest też z koniecznością jej całkowitej wymiany. Kiedyś rzadko przychodziło nam się o tym zastanawiać. Stare telefonu sprzed 15 lat były w stanie wytrzymać przez 7 dni bez konieczności ładowania, a bateria wymaga wymiany tylko w nielicznych przypadkach fizycznego uszkodzenia. Dzisiaj byłoby to nie do pomyślenia. Mimo wszystko warto zastanowić się nad możliwościami smartfonów i rozważyć wybór tego z najsilniejszą baterią. Niektóre dzisiejsze telefony wymagają ładowania raz dziennie. Jeżeli uda nam się dostać model będący w stanie wytrzymać przez 3 dni bez ładowania, będzie to kolosalna różnica. Jeżeli bateria będzie za słaba należy tą baterię wymienić w autoryzowanym serwisie GSM.

angielski