Transkrypcje sądowe – jak mogą ułatwić pracę?

W 2012 roku w sądach został wprowadzony obowiązek nagrywania rozpraw i sporządzania e-protokołów. Tradycyjny protokół został w ten sposób zastąpiony specjalnym e-protokołem, dostarczanym w formie cyfrowej na płycie CD. Od tego momentu praca prawników w znacznym stopniu się skomplikowała – zaczęła pochłaniać o wiele więcej wysiłku i czasu, niż było to konieczne dotychczas.

E-protokoły sądowe – transkrypcja

Odsłuchiwanie nagranej rozprawy sądowej jest bardzo często niezwykle uciążliwe – zarówno ze względu na jakość nagrania, jak i jego rozmiar, a tym samym problem ze znalezieniem konkretnych momentów. W zdecydowanej większości przypadków jakość rozpraw zapisanych w formie cyfrowej stoi na zaskakująco niskim poziomie, przez co praca z nimi staje się niezwykle trudna.

Rozwiązaniem, które stanowi znaczne ułatwienie dla wszystkich osób pracujących z e-protokołem są transkrypcje sądowe. Jest to stosunkowo nowa usługa na rynku, która z biegiem lat cieszy się coraz większą popularnością wśród kancelarii prawnych, prokurator, jednostek policji, sądów, a także innych firm lub instytucji.

Transkrypcje sądowe – zalety i format

Istnieje kilka metod sporządzania transkrypcji z rozprawy sądowej – jednak zdecydowanie najbardziej funkcjonalną z nich jest ta klasyczna. Użycie programów do rozpoznawania mowy niestety nie pozwala na wystarczająco szczegółowe i wierne odwzorowanie przebiegu rozprawy, przez co praca z zapisem jeszcze bardziej się komplikuje.

Transkrypcje sądowe wykonywane ręcznie przez człowieka charakteryzują się idealnym, wiernym odwzorowaniem rzeczywistego przebiegu rozprawy. W postaci standardowej transkrypcja rozprawy musi mieć postać pełną – czyli być wiernym zapisem faktycznego przebiegu wydarzeń na sali sądowej. Nie ma możliwości ingerencji w treść wypowiedzi poszczególnych osób, nawet jeśli są to zmiany kosmetyczne – jak składnia czy szyk zdania.

Każda transkrypcja sądowa musi posiadać legendę. Zostają w niej oznaczone poszczególne osoby, biorące udział w rozprawie. Bardzo przydatne jest zawarcie podziału na strony:

  • Pozwaną,
  • Powodową
  • Przewodniczącego,
  • Świadków.

Niekiedy firmy oferujące transkrypcje sądowe proponują dodatkową usługę w postaci stempli czasowych. Są to oznaczenia w transkrypcji, które umożliwiają osadzenie danych wypowiedzi w przedziale czasowym. Często zdarza się również, iż w transkrypcji zostają zaznaczone miejsca nieczytelne. Niestety – ze względu na bardzo niską jakość nagrań rozpraw sądowych takich miejsc może pojawić się nawet bardzo dużo.

Pliki transkrypcji na ogół są formatowane wedle ogólnie przyjętych standardów, które występują w edytorach tekstów. Jest to więc czcionka Times New Roman o rozmiarze 12pt – interlinia 1.5 i marginesy 25. Pliki najczęściej zapisywane są w najpopularniejszych formatach – .doc(x) i .pdf. Jeśli klient ma takie życzenie, firma będzie w stanie wyeksportować plik również do innych formatów.

Jeśli chodzi o czas realizacji transkrypcji, może on być naprawdę zróżnicowany. Dla przykładu, transkrypcja rozprawy sądowej na podstawie nagrania trwającego dwie godziny może wynosić od 12 do 48 godzin. Dokładny czas realizacji uwarunkowany jest indywidualnymi ustaleniami z daną firmą, która wykonuje dla nas transkrypcję. W sytuacji, gdy potrzebujemy transkrypcji sądowej jedynie fragmentu nagrania – podajmy firmie przedział czasowy. Dzięki temu realizacja będzie znacznie szybsza, a my będziemy mogli kontynuować pracę.

Transkrypcje rozpraw sądowych – dodatkowe usługi

Wiele firm realizujących transkrypcje https://transkrypcje24.waw.pl/, oprócz standardowego przełożenia nagrania na tekst, oferuje także kilka dodatkowych usług, zawartych w pliku. Jednym z najczęstszych dodatków są emocje – na przykład zamieszczone obok transkrypcji zeznań świadków. Możliwe jest również zawarcie w transkrypcji dźwięków z sali, a także zachowania osób i opis sytuacji na sali sądowej. W takim przypadku jedynym warunkiem jest dostarczenie firmie pliku w formacie wideo. 

Ile kosztuje transkrypcja sądowa?

Dokładna cena danej transkrypcji jest uzależniona przede wszystkim od czasu nagrania. Znaczenie mają jednak również indywidualne elementy – takie jak szybkość toczenia się rozprawy, jakość samego nagrania czy to, jak wyraźnie mówią osoby na filmie lub nagraniu. W każdym przypadku firma wykonująca transkrypcję dokonuje indywidualnej wyceny. Możemy założyć, iż średni przedział cenowy znajduje się między 150 a nawet 400 złotych netto za godzinę nagrania.

Dostarczanie nagrań do transkrypcji – przyspieszenie realizacji

Z perspektywy firmy wykonującej transkrypcję, najlepszą formą dostarczenia nagrań bazowych jest przesył plików przez internet. W przypadku krótszych nagrań – przez skrzynkę mailową. Jeśli zaś chodzi o duże pliki, jak na przykład nagrania wideo, możemy posłużyć się serwisami typu Google Drive lub Dropbox. Wiele firm udostępnia również własny serwer, na który klienci mogą wgrywać pliki.
Forma elektroniczna zapewnia możliwie najkrótszy czas realizacji transkrypcji, ponieważ umożliwia firmie wykonawczej przystąpienie do pracy w przeciągu zaledwie kilku minut. Jeśli jednak nie mamy możliwości elektronicznego przesłania nagrań – możemy je przekazać osobiście w siedzibie firmy.

Pro Transkrypcje
Macierzanki 89
71-499 Szczecin
727 005 660
www.protranskrypcje.pl

angielski

Category:

Related Posts