Rozwój technologii informatycznej stawia coraz to nowsze możliwości przed firmami. Z drugiej strony zmusza także do inwestowania w sprzęt komputerowy najnowszej generacji. Nie chodzi tylko o laptopy oraz komputery stacjonarne. W zależności od branży, w której operujemy, serwery IBM, HP lub TERRA mogą być niezbędne dla naszej firmy. Mianem serwera określa się wiele rzeczy. W tym konkretnym przypadku chodzi o urządzenia, które świadczą usługi na rzecz innych urządzeń (Klientów). Jest to tak zwany model komunikacji klient-serwer. Pozwala on na prosty podział ról i tym samym znaczące usprawnienie komunikacji. Klienci zgłaszają żądania, a następnie nasze nowoczesne serwery (IBM, HP, TERRA) zajmują się zapewnieniem pożądanej usługi. Doskonałym przykładem są serwery www, na których przechowujemy pliki serwisu. Gdy ktoś pragnie zobaczyć naszą stronę, wysyła żądanie do właściwego serwera. Następnie w odpowiedzi uzyskuje te pliki i tym samym może zobaczyć naszą witrynę. Jest to jeden z najprostszych sposobów na wykorzystanie serwerów. Niezależnie od swojej wielkości, każde przedsiębiorstwo używającego rozbudowanego oprogramowania informatycznego skorzysta na posiadaniu takich urządzeń. Chodzi między innymi o systemy zarządzania projektami, środkami finansowymi oraz zasobami ludzkimi. Duże znaczenie ma zapewnienie ciągłej i bezawaryjnej pracy naszych serwerów (IBM, HP, TERRA). Najlepiej więc zainwestować jedynie w modele wysokiej jakości, które nie są podatne na awarie sprzętowe.

Czym różni się serwer od przeciętnego komputera?

Praktycznie każdy komputer może zostać tak zmodyfikowany, aby pełnić funkcje serwera. Przedsiębiorcy rzadko kiedy decydują się na takie rozwiązanie. Wynika to z faktu, że komputerom przeznaczonym do użytku osobistego brakuje kilku cech posiadanych przez profesjonalne serwery (IBM, HP, TERRA). Przede wszystkim muszą one być w stanie pracować bez przerwy przez długie okresy czasu. Czasami pozostają włączone przez lata, gdyż ich wyłączenie wiąże się z wieloma niedogodnościami dla firmy. Oprócz tego muszą być wyjątkowo wytrzymałe i odporne na awarie. W przeciwnym razie może dojść do utraty istotnych danych firmy, które są składowane na naszych serwerach (IBM, HP, TERRA). Aby tego uniknąć, można stosować rozmaite systemy bezpieczeństwa. Większość z nich jest niedostępna dla zwykłych komputerów. Co więcej, serwery potrzebują o wiele większej mocy obliczeniowej niż ta, którą są w stanie zaoferować nawet wysokiej klasy komputery osobiste. Tym bardziej że absolutnie nie sprawdzają się one w warunkach długotrwałe pracy pod maksymalnym obciążeniem. Każda przerwa w pracy maszyny przekłada się na znaczące straty dla przedsiębiorstwa. Najbardziej rzucająca się w oczy różnicą, jest fakt, że typowe serwery (IBM, HP, TERRA) nie posiadają urządzeń peryferyjnych. Chodzi mianowicie o monitory i klawiatury. Zamiast tego są wyposażone w kilka zasilaczy i dysków twardych. Muszą cechować się szybkim transferem danych i niskim zużyciem energii. Oprócz tego serwery wymagają ogromnych ilości pamięci RAM https://www.esus-it.pl/pol_m_Pamiec-RAM_PAMIECI-RAM-DO-LAPTOPA_Pamiec-ram-do-laptopa-MSI-8466.html.

Dlaczego warto zainwestować w nowoczesne serwery takich producentów jak IBM, HP oraz TERRA?

Poszczególne modele różnią się swoim designem, wydajnością oraz posiadanymi funkcjami. Jednakże każdy z tych serwerów został wyprodukowany przy zachowaniu najwyższych standardów jakości. Producenci zadbali również o to, aby ich produkty były w stanie długo pracować bez występowania awarii. Nawet intensywna praca nie doprowadzi do ich uszkodzenia. Właśnie takie cechy powinny posiadać serwery, które pragniemy zakupić dla naszego przedsiębiorstwa. W przypadku serwerów TERRA może wybrać modele w obudowach zewnętrznych lub wersję do montowania w szafach sieciowych. Jeżeli potrzebujemy dużej ilości serwerów, warto zainwestować właśnie w tego typu szafy. Każda maszyna powinna także posiadać wielordzeniowe procesory z wysokim taktowaniem. W połączeniu z pamięcią RAM najnowszej generacji pozwala nam zapewnić szybki transfer danych. Firmy szukają modeli sprawdzających się w środowiskach rozproszonych powinny rozważyć zakup serwerów IBM. Z kolei modele firmy HP cechują się przede wszystkim stabilnością działania.

 

Komu najbardziej przydadzą się profesjonalne serwery?

Jest to standardowe wyposażenie w przypadku firm działających w branży IT. Oprócz tego będą przydatne wszędzie tam, gdzie potrzebne jest stosowanie nowoczesnego oprogramowania ułatwiającego zarządzanie. Coraz częściej jest ono niezbędne, aby móc efektywnie wykonywać główne zadania naszej firmy. Takie rozwiązania wymagają o wiele bardziej wydajnych zasobów sieciowych. Zwykłe komputery osobowe nie spełniają naszych wymagań i negatywnie wpływają na jakość pracy. W takiej sytuacji musimy zaopatrzyć się w profesjonalne serwery zdolne do długoterminowej i bezawaryjnej pracy. Nie będziemy musieli także wydawać dużych kwot na ich częste serwisowanie. Warto zwrócić uwagę na to, czy mamy możliwość dalszej rozbudowy posiadanego sprzętu. W miarę jak rosną potrzeby naszej firmy, będziemy musieli dokupić więcej serwerów. Muszą być w stanie efektywnie współpracować z tymi, które już posiadamy w naszej serwerowni.

ZOBACZ TAKŻE:

 

angielski

Dodaj komentarz