Opatrunki ze srebrem jak zakładać?

Opatrunki ze srebrem jak zakładać? Podolog zajmują się różnymi dolegliwościami związanymi z obszarem stóp. Choć podolodzy stosunkowo rzadko opatrują rany, to jednak taka czynność może być elementem pielęgnacji stóp. Najczęściej zakładanie opatrunków pojawia się w przypadku stopy cukrzycowej. To charakterystyczny objaw cukrzycy, który polega na miejscowym owrzodzeniu stopy (np. na pięcie lub w okolicy palców).

Wczesna aplikacja opatrunku pozwala uniknąć martwicy tkanek i dalszych konsekwencji zdrowotno-medycznych.  Największą skuteczność wykazują wtedy opatrunki ze srebrem. Dostępne są w różnych wariantach, dopasowanych do wielkości rany. Zwykle to cienka siatka, która wykonana jest ze srebra. Nakładana jest bezpośrednio na ranę, a na niej kolejne warstwy opatrunków chłonnych, które absorbują wysięki z ran. Opatrunek można nałożyć podczas konsultacji podologicznej.

Działanie krok po kroku

Opatrunek ze srebrem pozwala usunąć lub zmniejszyć czynnik zakaźny występujący w obrębie rany. Tym samym zmniejszony zostaje proces zapalny, co określane jest jako zespół postępujących zmian w wyglądzie rany. Jaki jest jego przebieg? Po pierwsze zanika przykry zapach wydzielający się z rany na skutek zachodzących w niej procesów gnilnych i fermentacyjnych. Po drugie zmniejsza się obrzęk i przekrwienie rany, co prowadzi do powolnego jej zanikania. Ponadto spłyca się łożysko, a brzegi rany stają się coraz bardziej wyrównane. Zmniejszeniu ulega także wysięk z rany, co jest szczególnie ważne dla pacjentów. Z czasem zmniejsza się również temperatura rany, jak i dolegliwości bólowe, które obniżają komfort codziennego funkcjonowania. Każdy z tych elementów zbliża organizm do rozpoczęcia procesów proliferacyjnych, czyli gojenia się rany. 

Jak wykorzystywane są opatrunki ze srebra w podologii?

Ze względu na swoje właściwości opatrunki ze srebra znajdują szczególne zastosowanie w podologii. Przede wszystkim  w przypadku ran skomplikowanych oraz ran z zakażeniem bakteryjnym, które znamienne są dla powikłań cukrzycowych. Charakterystyczne są wtedy sączące się owrzodzenia, które szybko się rozprzestrzeniają. W związku z tym gabinety podologiczne wykorzystują opatrunki ze srebra na szeroką skalę. Szczególnie że podstawowym objawem stopy cukrzycowej jest zwężenie tętnic, które skutkuje ograniczeniem przepływu krwi w stopie. Bezpośrednią tego konsekwencją jest niższy poziom dotlenienia stopy, a tym samym utrudnienie procesu gojenia.

Jak prawidłowo nakładać opatrunki ze srebra?

Każda klinika podologiczna ma w swoim stałym asortymencie plastry ze srebrem. Jak jednak ich używać? Niezależnie od ich rozmiaru i kształtu procedura jest zawsze taka sama. Znaczenia nie ma również to, czy mamy do czynienia z matą czy siatką. Po pierwsze sprawdzamy, jaki rozmiar opatrunku będzie nam potrzebny. Co wziąć pod uwagę? Opatrunek powinien zabezpieczyć całą ranę, pozostawiając jeszcze około centymetra wolnego miejsca od brzegu. Czasami specjalista podolog musi korzystać z kilku plastrów lub wycinać z jednego taki kształt, jaki odpowiada wielkości rany. 

Sprawdź również:

Jak wygląda oczyszczanie ran?

Opatrunki ze srebrem jak zakładać?Usługi podologiczne związane z zakładaniem opatrunku to również oczyszczanie rany. W tym celu należy ją zdezynfekować, używając odpowiednich preparatów. Na tak przygotowaną ranę można nałożyć przygotowany wcześniej opatrunek, pamiętając o pozostawieniu wolnego miejsca przy granicy ze skórą. Jeśli natomiast nakładamy maty, które nasączone są maścią z triglicerydów, można rozpocząć kolejny etap. Inaczej sprawa wygląda w przypadku aplikowania opatrunku z siatką ze srebra. Gabinet podologiczny może dysponować jednym, jak i drugim rodzajem lub zdecydować się na jeden z nich. W przypadku aplikowania siatki ze srebra należy dodatkowo użyć maści tłuszczowej, która chroni przed przyklejaniem się opatrunku do rany. Niezależnie od zastosowanego opatrunku nakładamy kolejną warstwę opatrunku chłonnego, który wchłania wysięk z rany. W tym celu sprawdzi się tradycyjny opatrunek jałowy, jak i specjalistyczny. Na koniec całość należy zabezpieczyć za pomocą bandaża, który dokładnie zabezpieczamy przed rozwiązaniem i przesuwaniem. Opatrunek należy regularnie wymieniać w zależności od indywidualnych cech rany.

Opatrunki ze srebrem – jak długo stosować?

onycholiza-u-rąkDecyzję o tym, jak długo utrzymywać opatrunek ze srebrem wydaje poradnia podologiczna. Zwykle jednak ten okres nie jest dłuższy niż 7 dni. Po tym czasie należy opatrunek wymienić, postępując odwrotnie niż podczas zakładania. Po pierwsze zdejmujemy ostrożnie bandaż, po czym opatrunek chłonny. Na samym końcu opatrunek ze srebrem. Jeśli przykleił się do rany, należy namoczyć go solą fizjologiczną, po czym delikatnie usunąć. Za każdym razem przed założeniem opatrunku należy upewnić się, czy pacjent nie ma uczulenia na srebro. Jeśli tak, srebro metaliczne może powodować reakcję alergiczną. Dla osób, które nie mają takiego uczulenia kuracja opatrunkami jest w pełni bezpieczna. Badania potwierdzają, że do tej pory nie zauważono srebrzycy pojawiającej się w czasie leczenia opatrunkami ze srebrem aktywnym.

Category:

Related Posts