Największe konstrukcje drewniane

W Polsce podziwiać możemy piękne konstrukcje drewniane. Szczególnie w górach i na wsiach są one popularne. W zabetonowanych miastach, trudno dostrzec, piękno drewna jako materiału budowlanego. A to przecież materiał wykorzystywany już od starożytności. Obok kamienia jest jeden z pierwszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Warto więc czasem poszukać, budynków tworzonych z drewna i poznać ich często niesamowitą historię.

Dość znaną budowlą drewnianą w Polsce, jest pensjonat Abrama Gurewicza w Otwocku. Nie jest całkowicie wykonany z drewna, jednak w znacznej większości ten materiał tworzy jego strukturę. W Polsce również znajduje się najwyższa na świecie wieża z drewna. Mierząca sto dziesięć metrów i siedemdziesiąt centymetrów, mieszcząca się w Gliwicach wieża, przewyższa inne konstrukcje drewniane na świecie. Wybudowali ją Niemcy w tysiąc dziewięćset dwudziestym piątym roku jako wieżę swojej radiostacji. Mimo, że budowano już wieże stalowe, jak choćby wieża Eiffla, zdecydowano się na konstrukcję drewnianą, ponieważ nie zakłócała ona fal radiowych https://konsbud.com/drewno-klejone. Co ciekawe, wieża przetrwała drugą wojnę światową, i po niej, znajdując się już na terytorium Polski, również nadawała fale radiowe. Wieża ta, została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Jest ona wykonana z drewna modrzewiowego. Deski łączone są przez ponad szesnaście tysięcy śrub.

Największym drewnianym budynkiem w Polsce, większym niż inne konstrukcje drewniane tego typu jest Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej. Pomysł zbudowania miejsca kultury w Bukowinie Tatrzańskiej, narodził się w tysiąc dziewięćset dwudziestym trzecim roku. Jednak ukończony został on dopiero dziewięć lat później, w tysiąc dziewięćset trzydziestym drugim roku. Złożyły się na to problemy z uzbieraniem funduszy do tego, dużego jak na tamte czasy przedsięwzięcia. Jak przeczytać możemy na oficjalnej stronie internetowej Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej:  „Dom Ludowy jest zbudowany z płazów, w konstrukcji zrębowej http://www.drewnokonstrukcyjnec24.pl/drewno-konstrukcyjne-zachodnio http://www.drewnokonstrukcyjnec24.pl/drewno-konstrukcyjne-zachodniopomorskie/

pomorskie/ http://www.drewnokonstrukcyjnec24.pl/drewno-konstrukcyjne-zachodniopomorskie/. Nakrycie jego stanowi gontowy dach ozdobiony „pazdurami”. Do wnętrza prowadzą odrzwia, bogato zdobione tzw. „psami”, wypustami w kształcie kolistych wałków oraz rozetami karpackimi. W holu głównym oświetlonym malowanymi na szkle lampionami, znajdują się portrety prezesów Domu Ludowego oraz miejscowych górali, zasłużonych dla Bukowiny Tatrzańskiej. W głównej części budynku, na parterze usytuowana jest stylowa sala teatralna z 200 miejscami, ze sceną, dwiema garderobami, widownią i galerią. Salę zdobią trzy ręcznie malowane na szkle żyrandole, cztery kinkiety boczne, wykonane w tymże stylu oraz rzeźbiona czterometrowa panorama Tatr, dzieło miejscowego twórcy ludowego Władysława Koszarka.” Jego powierzchnia całkowita wynosi  1485 metrów kwadratowych.  

Na świecie istnieją jednak większe konstrukcje drewniane, od tych w Polsce. Przykładem miejsca gdzie znajdują się imponujące konstrukcje drewniane jest wyspa Kiży na jeziorze Onega w Rosji. To na tej wyspie mieszczą się imponujące konstrukcje drewniane które powstały setki lat temu. Największą z nich i największą na świecie wykonaną całkowicie z drewna jest cerkiew Przemienienia Pańskiego. Została ona zbudowana w tysiąc siedemset czternastym roku na miejscu starej, która spłonęła od uderzenia pioruna. Do jej konstrukcji nie użyto ani jednego metalowego elementu. Wszystkie połączenia wykonane są z drewna – głównie sosnowego, a także świerkowego i brzozowego. Cała konstrukcja waży ponad sześćset ton, mierzy trzydzieści siedem metrów i składa się z dwóch tysięcy pięciuset drewnianych bali https://konsbud.com/firma. Tak jak i inne konstrukcje drewniane na świecie, tak i ta, ma swoje cechy charakterystyczne. Główną cechę, są 23 kopuły, mieniące się w słońcu, i wyglądające na pomalowane, jest to jednak efekt odpowiedniej obróbki drewna i warunków atmosferycznych. Wewnątrz budynku mieści się wręcz niesamowity ikonostas, na którego składają się sto dwie ikony. Cały rezerwat architektury drewnianej na wyspie Kiży został, w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym roku, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Tak więc, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, można spotkać niesamowite konstrukcje drewniane, budowane przed wiekami, jeszcze bez użycia tych wszystkich maszyn, które dzisiaj wykorzystujemy do budowania takich konstrukcji. Jest to więc tym bardziej niesamowite, że takie konstrukcje drewniane, powstawały w czasach, gdy nie było maszyn sterowanych komputerowo, które obrabiały drewno, nie było programów wyliczających dozwolony nacisk na drewno http://www.drewnokonstrukcyjnec24.pl/sprzedaz/. Mimo to budowniczy wznosili imponujące konstrukcje drewniane które podziwiać możemy do dzisiaj, zastanawiając się, jak oni to robili, że oprócz piękna które niewątpliwie prezentują, potrafiły przetrwać one do dzisiejszego dnia. Odbywająca się stale renowacja tych budynków pozwala nam mieć nadzieję, że będą one stały przez kolejne stulecia, wzbudzając zachwyt wielu ludzi, już w następnych pokoleniach. Oby oni też doceniali i chcieli dbać, o to piękne dziedzictwo pozostawione nam przez naszych przodków. Bo przecież pokazują nam one, jak zdolnym budowniczym jest człowiek, i to bez pomocy specjalistycznych maszyn, urządzeń czy komputera. 

Category:

Related Posts