Gładź szpachlowa – czym jest, jakie są jej rodzaje i jakie ma zastosowanie?

Jednym z etapów remontu lub prac budowlanych w nowym i odświeżonym mieszkaniu czy domu, jest wykończenie ścian i sufitów. Niezbędnym materiałem budowlanym, który umożliwia wykonanie tej czynności, jest gładź szpachlowa. Służy ona zarówno do prac prowadzonych na powierzchni ścian wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Ważnym punktem staje się więc dobór odpowiedniego rodzaju do konkretnej sytuacji https://www.smig.pl/F2.html. Warto wiedzieć zatem jakie są rodzaje gładzi, która sprawdzi się najlepiej przy danym etapie prac i jak samodzielnie ją nakładać.

Czym jest gładź szpachlowa?

Gładź szpachlowa to komponent budowlany, który umożliwia prace nad wykończeniem ścian i sufitów. Jego podstawowym składnikiem jest element wiążący w postaci gipsu. Z powodzeniem zastąpił stosowane wcześniej tynki cementowo-wapienne, których struktura i efekt końcowy pozostawiały wiele do życzenia. Wśród wielu rodzajów z łatwością można obecnie wybrać taki rodzaj gładzi, który da nam pożądany efekt i najlepiej sprawdzi się w danej sytuacji. Gładź szpachlowa pozwoli nam w stosunkowo łatwy sposób wykończyć bądź naprawić uszkodzoną ścianę. Dzięki jej właściwościom już cienka jej warstwa wyrównuje niedoskonałości. Po zaschnięciu staje się dość krucha, co ułatwia szlifowanie i uzyskanie idealnej struktury. Obecnie dostępne są na rynku również gładzie bezpyłowe. Finalnie uzyskujemy powierzchnię o nieskazitelnej strukturze. W znaczący sposób wpływa to na kolejne etapy prac remontowo-budowlanych w postaci malowania ścian.

Rodzaje gładzi szpachlowej

Rodzajów gładzi jest kilka i w zależności od potrzeb warto zastanowić się, która w najlepszy sposób sprawdzi się w danej sytuacji i spełni wszystkie wymagania. Wyróżniamy cztery typy w zależności od składu mieszanki. Wybór konkretnego rodzaju uzależniony być powinien od warunków, w których ma być zastosowana. Pierwszym rodzajem jest gładź gipsowa, w której materiałem wiążącym jest gips w postaci naturalnej bądź syntetycznej. Przygotowanie do użycia wymaga dodania odpowiedniej i zalecanej przez producenta ilości wody. Rodzaj ten wyróżnia się wysoką gładkością oraz możliwością nakładania wielu cienkich warstw, co daje efekt nieskazitelnej powierzchni. Tego typu gładzi nie zaleca się do nakładania na powierzchnie mogące ulec korozji, czyli różnego rodzaju metale. Kolejnym rodzajem jest gładź szpachlowa wapienna, której cechą charakterystyczną jest wysoka przepuszczalność powietrza. Grubość warstwy nie powinna przekraczać 5 mm. Gładź gipsowa nie sprzyja powstawaniu korozji, pozwala ścianom oddychać i bardzo łatwo się aplikuje. Trzecią z kategorii jest gładź polimerowa, która jest bardzo odporna zarówno na ciepło, jak i na wilgoć. Do tego, jest bardzo elastyczna i nie kruszy się. Na rynku dostaniemy zarówno sypkie mieszanki do samodzielnego utworzenia, jak i gotowe produkty o bezpyłowej konsystencji. Ostatni z omawianych rodzajów to gładź cementowa. Jest jednym z najbardziej odpornych na działanie czynników zewnętrznych typów gładzi. Z powodzeniem można stosować ją nie tylko we wnętrzach, ale także do wykończeń zewnętrznych. Możemy zaopatrzyć się też w mieszanki wzbogacone o składniki hydrofobowe, które będą chronić ściany przed wnikaniem wilgoci.

Zastosowanie gładzi szpachlowej

Rodzaj zastosowanej do danego pomieszczenia gładzi powinien zależeć od przeznaczenia danej przestrzeni oraz rodzaj podłoża, na który ma być zaaplikowana. Gładź szpachlowa sprawdzi się zarówno we wnętrzach mieszkalnych, kuchniach i łazienkach, jak i na elewacjach. Kluczem jest dobór odpowiedniego rodzaju lub mieszanki różnych typów. W pokojach najlepiej sprawdzą się gładzie gipsowe lub mieszanki polimerowo-gipsowe, które pozwolą uzyskać gładką powierzchnię przygotowującą ścianę bądź sufit pod malowanie. W kuchni i łazience, gdzie występuje duża wilgotność lepiej postawić na gładź wapienną, która stanowić będzie podłoże np. dla farb lateksowych. Jeżeli natomiast obszar kuchni, czy łazienki ma być pokryty płytkami, lepiej jest wybrać gładź polimerową, która poradzi sobie z obciążeniem. W przypadku elewacji warto postawić na gładzie wapienne lub cementowe, które dobrze będą współgrać ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a dzięki przepuszczalności powietrza chronią ściany przed rozwojem grzybów i pleśni.

Nakładanie gładzi szpachlowej

Oprócz przygotowania i zabezpieczenia samego pomieszczenia i podłóg w pierwszym etapie musimy przygotować podłoże poprzez pozbycie się starej farby, odtłuszczenie i odpylanie ściany oraz uzupełnienie ubytków masą szpachlową. Gdy ten etap mamy już za sobą możemy przejść do gruntowania ściany preparatem, który poprawia przyczepność. W kolejnym kroku przygotowujemy gładź i nakładamy ją na wybrany obszar, pamiętając o maksymalnej grubości i możliwości zastosowania kilku warstw https://www.smig.pl/D7.html. Pracę z pewnością ułatwią nam dobrze dobrane narzędzia, najlepiej wykonane ze stali nierdzewnej, gdyż niektóre gładzie (np. gipsowa) mogą powodować korozję. W ostatnim etapie gładź szpachlowa jest szlifowana tak, by pozbyć się wszelkich mankamentów w postaci nierówności.

angielski

Category:

Related Posts